Krajowy program zwiększania lesistości. Zalesienia porolne
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Tadeusz Henryk Puchniarski
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2000
- Liczba stron : 224
- Oprawa i wymiary: twarda, 135 x 200 mm
- ISBN: 83-09-01720-0
- egz.
- 49,00 zł
Są to ostatnie egzemplarze i książki mają delikatnie zniszczone okładki.
Zwiększanie lesistości kraju jest trwałym elementem polityki ekologicznej państwa.
Rozmiar trwających i spodziewanych przekształceń w strukturze użytkowania ziemi, jak też dokonane w 1992 roku szacunki wskazują, że do 2015 roku wyłączone zostanie z produkcji rolnej około 700 tyś. ha najsłabszych i marginalnych gruntów rolnych.
Zalesienia mogą się stać ważnym elementem zwiększającym rentowność gospodarki wiejskiej, instrumentem łagodzącym skutki migracji ludności oraz występującego bezrobocia. W tej sytuacji ekologiczne, ekonomiczne i społeczne przesłanki uzasadniają potrzebę zwiększenia udziału lasów do 30% w perspektywie 2020 roku.
Z myślą o tym opracowany został „Krajowy program zwiększania lesistości" przyjęty do realizacji przez rząd uchwałą Rady Ministrów w czerwcu 1995 r.
Dokument ten określa rozmiar zalesień, strategię realizacji programu, kwestię kosztów i źródeł finansowania oraz czasowy harmonogram realizacji.
Założenia „Krajowego programu zwiększania lesistości" są na ogól mało znane, a szczególnie przez bezpośrednich realizatorów zalesień oraz zainteresowanych tą tematyką właścicieli ziemskich.
Celem tej publikacji jest zatem:
- przedstawienie całokształtu aktów i przepisów prawnych dotyczących zalesienia nieużytkowanych gruntów rolnych i nieużytków,
- przedstawienie źródeł i możliwości finansowania prac zalesieniowych,
- określenie roli i miejsca zalesień w planach zagospodarowania przestrzennego,
- przedstawienie ekologicznych aspektów zalesień,
- zapoznanie z zasadami postępowania hodowlanego i ochronnego.
Przedstawienie najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych przy zalesianiu gruntów porolnych. Niezależnie od powyższego w pracy znajdą się zasady postępowania pielęgnacyjnego i problemy przebudowy w już istniejących drzewostanach na gruntach porolnych.
Prywatni właściciele gruntów, którzy zamierzają je zalesić, znajdą dla siebie wiele rad i wskazówek, w tym wskazanie możliwości zdobycia pomocowych środków finansowych oraz skorzystania z doradztwa w zakresie hodowlanym i ochronnym. W celu łatwiejszego obcowania z treścią zamieszczony został słownik wyrażeń fachowych, przeznaczony zarówno dla kadry leśnej, szczególnie tej najmłodszej, jak i osób bez przygotowania leśnego.
Problemy zalesień innych nieużytków, w tym głównie poprzemysłowych i rekultywacji terenu nie będą tematem tego opracowania. Zainteresowanym radzimy skorzystać z publikacji W. Strzeleckiego i R. Sobczaka „Zalesienie nieużytków i gruntów trudnych do odnowienia" wydanej przez PWRiL w 1973 r.
Przy opracowaniu niniejszej pracy korzystałem zarówno z najnowszej dostępnej literatury i prac naukowych IBL, jak i z doświadczeń, rad, pomocy i opracowań doświadczonych leśników praktyków, których przy odpowiednich rozdziałach przedstawię.
Niektóre propozycje hodowlane będą nieco odbiegały od przedstawionych w „Zasadach hodowli lasu" z roku 1988, gdyż do ich opracowania korzystałem z nieopublikowanego jeszcze projektu „Zasad hodowli i użytkowania lasu" autorstwa pana Zygmunta Rozwałki.
Mam nadzieję, że opracowanie to będzie służyło praktyczną pomocą wszystkim zainteresowanym zalesieniem własnych gruntów oraz osobom zajmującym się z urzędu problematyką zalesień.
W treści:
Wstęp 8
I. Ogólne aspekty zalesiania nieużytków 10
II. Krajowy program zwiększania lesistości 25
III. Realizacja „Krajowego programu zwiększania lesistości" 60
IV. Aspekty ekonomiczne „Krajowego programu zwiększania lesistości" 80
V. Hodowlane i ochronne aspekty zalesień 102
VI. Technika i organizacja prac zalesieniowych 129
VII. Zabiegi hodowlane i ochronne na powierzchniach zalesionych 173
VIII. Zasady przebudowy drzewostanów na gruntach porolnych203