Rośliny siedlisk leśnych w Polsce
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: T. H. Puchniarski
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2004
- Liczba stron : 276
- Oprawa i wymiary: twarda, 140 x 210 mm
- ISBN: 83-09-01822-3
Niniejsza książka nie stanowi ani atlasu roślinności leśnej, ani klucza do oznaczania roślin. Ma na celu przekazanie podstawowej wiedzy o siedliskach leśnych ilustrowanej charakterystycznymi dla nich elementami.
Są to ostatnie egzemplarze i książki mają delikatnie zniszczone okładki.
Prawidłowe rozpoznanie i wyróżnienie siedlisk leśnych jest niezwykle ważne w określaniu celów hodowlanych, a następnie przyjmowaniu optymalnych kierunków postępowania hodowlanego w lasach. Rozpoznawanie potencjału siedlisk leśnych, łącznie z regionizacją przyrodniczo-leśną, nasienną i geobotaniczną kraju oraz warunkami środowiska stanowią przyrodnicze podstawy hodowli lasu. W ślad za wprowadzonymi w życie „Zasadami Hodowli Lasu" (Zarządzenie Nr 99 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 grudnia 2002 r.) opracowane zostały „Siedliskowe podstawy hodowli lasu". Dokument ten stanowi załącznik do „Zasad Hodowli Lasu".
„Siedliskowe podstawy hodowli lasu" mają służyć głównie potrzebom urządzania lasu i prowadzonym pracom glebowo-siedliskowym. Wnoszą one nowe rozwiązania w zakresie typologii siedlisk leśnych. Są to między innymi:
• zasady określania stanu siedlisk,
• zasady wyróżniania odmian fizjograficzno-klimatycznych siedliskowych typów lasu na terenach wyżynnych i górskich,
• zasady określania typów lasu,
• zwiększenie liczby siedliskowych typów lasu w terenach wyżynnych i górskich,
• zmiany w nazewnictwie siedliskowych typów lasu na siedliskach łęgowych.
Założeniem „Siedliskowych podstaw hodowli lasu" jest ułatwienie określenia siedliskowych typów lasu oraz pełniejszego rozpoznawania stanu biocenoz leśnych i zachodzących w nich zmian. Pozwala to na poznanie różnorodności biologicznej w każdym typie siedliskowym lasu. Opracowanie, które przekazujemy Czytelnikom, składa się z dwóch części. W pierwszej podajemy charakterystykę siedlisk leśnych opracowaną dla każdej krainy osobno, z uwzględnieniem zróżnicowania dzielnicowego. Jej celem jest ułatwienie rozpoznania i określenia typu siedliska w praktyce urządzeniowej i hodowlanej, zwłaszcza w pracach glebowo-siedliskowych przy kartowaniu siedlisk. Druga część to opisy i ilustracje roślinności drzewiastej, krzewiastej oraz gatunków charakterystycznych runa leśnego. Jej funkcja edukacyjna dotyczy nie tylko leśników terenowców, ale też uczniów i studentów, głównie kierunków leśnych, a także innych osób zainteresowanych tą tematyką. Niniejsza książka nie stanowi ani atlasu roślinności leśnej, ani klucza do oznaczania roślin. Ma na celu przekazanie podstawowej wiedzy o siedliskach leśnych ilustrowanej charakterystycznymi dla nich elementami.