Techniki pracy ze zwierzętami użytkowymi: bydło, świnie, owce, kozy

  • Wydawnictwo: PZWL
  • Dostępność: Towar chwilowo niedostępny
  • Autor: Hubert Buer, Andreas Palzer
  • Wydawca, rok wydania: PZWL, 2021
  • Liczba stron : 348
  • Oprawa i wymiary: miękka, 120 x 190 mm
  • ISBN: 978-83-200-5024-0

Dzięki zawartym w książce wskazówkom i zaleceniom unikniesz pułapek i staniesz się prawdziwym fachowcem w opiece nad bydłem, świniami, owcami i kozami.

Publikacja przygotowana przez doświadczonych lekarzy weterynarii. Masz możliwość skorzystania z ich wieloletniego doświadczenia.
 
W podręczniku znajdziesz niezbędne wiadomości, które z pewnością wykorzystasz w swojej praktyce zawodowej. 
 
·         Uważna obserwacja chorego zwierzęcia: Na co zwracać uwagę? Kiedy powinien ci się włączyć dzwonek alarmowy? Jak interpretować wyniki?
·         Klasyczne kompetencje: techniki badania, drobne zabiegi chirurgiczne, pomoc porodowa i postępowanie w nagłych wypadkach.
·         Umiejętność racjonalnego prowadzenia opieki nad stadem: Dla specjalisty zajmującego się zwierzętami użytkowymi jest absolutną podstawą. Dzięki zawartym w książce wskazówkom i zaleceniom unikniesz pułapek i staniesz się prawdziwym fachowcem w opiece nad bydłem, świniami, owcami i kozami.
 
A ponadto: sugestie dotyczące wyposażenia samochodu służbowego i wykorzystywanego sprzętu, rady na temat komunikacji z klientem oraz relacji ze współpracownikami i pracodawcą.

Dynamiczny rozwój medycyny weterynaryjnej, wdrażanie nowych technologii i biotechnik do rutynowej pracy lekarza weterynarii oraz coraz szersza wiedza o fizjologii zwierząt gospodarskich i zjawiskach patologicznych występujących w ich chowie i hodowli wymuszają konieczność ciągłego, systematycznego uzupełniania zasobów wiadomości. Wielu lekarzy weterynarii, świadomych rozległości wiedzy, podejmuje decyzje o specjalizacji w różnych dyscyplinach weterynaryjnych, często zawężając obszar zainteresowań do jednej z nich lub określonego gatunku. Istnieje jednak wiele okoliczności, które mimo specjalizacji wymuszają świadczenie szerokiego zakresu usług przez lekarzy.

Kompendium jest kierowane do szerokiego grona odbiorców podejmujących pracę w zawodzie lekarza weterynarii ukierunkowaną na świadczenie usług w zakresie patologii zwierząt gospodarskich. Stanowi praktyczny poradnik dla studentów wydziałów weterynaryjnych myślących o koniecznych umiejętnościach niezbędnych w przyszłej praktyce zawodowej. Opracowanie daje możliwość szybkiego przypomnienia schematów procedur przygotowania do zabiegów i ich przeprowadzania. Wskazuje zasady postępowania przy pobieraniu materiałów do badań laboratoryjnych oraz przypomina rutynowe procedury leczenia i profilaktyki najczęściej spotykanych chorób.

W porównaniu z dostępnymi opracowaniami promowane kompendium napisane przez lekarzy - praktyków terenowych, zmienia sposób myślenia z „podręcznikowego" na „problemowy", w którym często o sukcesie przesądza szybka i konsekwentna diagnostyka oraz logiczna decyzja. Opisy najczęściej wykonywanych w terenie procedur dzięki zastosowanym formom graficznym i dokumentacji fotograficznej ułatwiają ich szybkie odszukanie, zrozumienie, przypomnienie i zapamiętanie. Opracowanie podkreśla różnorodność problemów współczesnej hodowli, ale również wskazuje zakres koniecznych umiejętności wymaganych w praktycznej opiece nad zwierzętami gospodarskimi.

Chociaż tytuł Techniki pracy ze zwierzętami użytkowymi przywołuje na myśl przede wszystkim umiejętności manualne, w podręczniku uwzględniliśmy również informacje o metodach diagnostycznych i leczeniu, ponieważ te trzy elementy w większym stopniu charakteryzują czynności codzienne w hodowli masowej, niż zostało to opisane w przypadku małych zwierząt i koni w innych książkach z tej samej serii.

Najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniom dotyczącym bydła, ale trzoda chlewna, owce i kozy także zajmują w podręczniku należne im miejsce.

Obok porad i praktycznych wskazówek w formie narzędzi mnemotechnicznych, w wyróżnionych kolorem ramkach przedstawiono pogłębione informacje i opisy z zakresu patofizjologii (np. w odniesieniu do zapalenia wymienia, schorzeń racic czy zaburzeń płodności). W wielu miejscach znalazły się dodatkowo informacje odnoszące się do zdrowia stada.

Inaczej niż ma to miejsce w klinikach czy przychodniach dla małych zwierząt, początkujący lekarz weterynarii pracujący ze zwierzętami użytkowymi bardzo wcześnie staje przed koniecznością podjęcia samodzielnych decyzji. To nie pacjenci trafiają do lecznicy, ale lekarz wizytuje gospodarstwa, monitorując stan zdrowia zwierząt. Organizacja pracy w gospodarstwie odgrywa więc dużą rolę. Kluczowe jest opanowanie umiejętności szybkiego, a przy tym skrupulatnego wykonywania niezbędnych czynności. Często konieczne jest uproszczenie wyuczonych w warunkach uniwersyteckich technik pracy, np. w badaniu klinicznym bydła.

Klientem jest zazwyczaj doświadczony hodowca, który potrafi ocenić jakość pracy lekarza weterynarii. Dlatego ważne jest opanowanie rutynowych sposobów postępowania weterynaryjnego i odpowiednie przygotowanie do kontaktów z właścicielami gospodarstw rolnych. Dodatkowym elementem są uwarunkowania prawne regulujące podaż leków u zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności. W niniejszym podręczniku także ten aspekt został uwzględniony.

W hodowli masowej wszelkie zabiegi operacyjne czy pomoc porodowa odbywają się zwykle w budynkach inwentarskich. Warunki pracy różnią się tam zasadniczo od tych panujących w lecznicy weterynaryjnej. Dlatego ważniejsze rodzaje zabiegów zostały wyczerpująco opisane i opatrzone licznymi wskazówkami praktycznymi. Przedstawione metody postępowania sprawdziły się w praktyce, choć alternatywnych sposobów pracy z powodzeniem stosowanych przez kolegów jest wiele.

Spis treści

Przebieg pracy

Organizacja pracy; Przygotowanie do pracy; Relacje z hodowcą; Zbieranie wywiadu i prowadzenie rozmowy; Koszty leczenia; Obowiązki lekarza weterynarii; Relacje z kolegami       

Badanie kliniczne

Badanie kliniczne bydła ; Badanie kliniczne świń; Badanie kliniczne owiec i kóz

Pobieranie i wysyłka próbek do badań          

Pobieranie krwi żylnej; Pozyskiwanie próbek mleka; Pobieranie próbek moczu; Wymaz z nosa i badanie popłuczyn z tchawicy; Badanie kału;Wysyłka próbek  

Iniekcje i podawanie leków

Iniekcje podskórne; Iniekcje domięśniowe; Dootrzewnowe podawanie leków; Iniekcje dożylne; Infuzje; Doustne podawanie leków; Dowymieniowe podawanie leków

Zabiegi operacyjne

Planowanie i przygotowanie zabiegu operacyjnego; Anestezja; Materiały szewne i techniki szycia;  Operacyjna repozycja trawieńca przemieszczonego na stronę lewą („metoda hanowerska"); Operacyjna repozycja trawieńca przemieszczonego na stronę prawą; Amputacja ogona; Dekornizacja; Wewnętrzne uszkodzenia strzyków; Zewnętrzne uszkodzenia strzyków; Nacinanie ropni; Kastracja bydła; Kastracja świń; Kastracja owiec i kóz;

Rutynowe zabiegi

Szczepienia ochronne; Pasożyty zewnętrzne; Pasożyty wewnętrzne; Zapalenie wymienia (mastitis); Choroby racic; Eutanazja;

Nagłe wypadki

Podejście do nagłych wypadków w praktyce weterynaryjnej zwierząt użytkowych; Zaleganie - porażenie poporodowe (hipokalcemia); Zaleganie – ogólnie; Zaleganie – hipokalcemia; Zaleganie - ketoza, acetonemia, zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu, ujemny bilans energetyczny; Zaleganie - tężyczka/tężyczka pastwiskowa; Zaleganie - błąd żywieniowy; Zaleganie - choroby układu ruchu; Zalegające cielę; Ostre mastitis; Wzdęcia i bóle morzyskowe - cielęta/jałowizna; Wzdęcia i bóle morzyskowe - dorosłe bydło; Zaburzenia spowodowane połknięciem ciała obcego (niestrawność urazowa i urazowe zapalenie czepca); Urazy; Nagłe wypadki u owiec i kóz 

Rozród - bydło

Badanie ginekologiczne; Rozpoznawanie ciąży; Postępowanie w stanach chorobowych macicy; Postępowanie w chorobach jajników; Nadzór nad płodnością stada; Sztuczne unasienienie

Rozród - świnie

Sztuczne unasienienie; Badanie potwierdzające ciążę

Pomoc porodowa

Prawidłowy poród; Poród patologiczny (trudny poród); Cięcie cesarskie; Skręt macicy; Wypadnięcie macicy; Badanie poporodowe; Pomoc porodowa u świń ; Pomoc porodowa u owiec i kóz; Cesarskie cięcie u owiec i kóz

Opieka nad młodymi zwierzętami

Cielę; Prosięta; Jagnięta i koźlęta         

Formalności związane z rozpoczęciem praktyki zawodowej 

Dokumenty; Poszukiwanie pracy; Rozmowa kwalifikacyjna; Umowa o pracę; Współpraca na zasadzie „wolnego strzelca"; Najważniejsze ubezpieczenia; Kształcenie podyplomowe i rozwój zawodowy