Łowiectwo
- Wydawnictwo: SBM
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: SBM, 2015
- Liczba stron : 240
- Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 285 mm
- ISBN: 978-83-7845-866-1
Łowiectwo to książka opracowana z myślą o amatorach myślistwa. Zawiera praktyczne informacje o kynologii, broni myśliwskiej, zwierzynie łownej, polowaniach oraz sokolnictwu.
Celem książki jest zapoznanie Czytelnika z zagadnieniem łowiectwa, czyli działalnością człowieka znaną od pradziejów. Aby zrozumieć sens myślistwa, konieczne jest poznanie zagadnień związanych z gospodarką łowiecką, czyli hodowlą, ochroną zwierzyny oraz zasadami polowań.
Autorzy wskazują, że z dóbr natury można korzystać w sposób rozumny, przemyślany i planowy, nie czyniąc szkód, a wręcz przyczyniając się do zachowania i rozwoju polskiej przyrody. W książce opisano gatunki zwierząt łownych występujące w naszym kraju oraz zasady gospodarki łowieckiej i działalności myśliwych. Łowiectwo to książka opracowana przez zespół specjalistów z myślą o początkujących amatorach myślistwa. Zebrano w niej praktyczne informacje o tym, jak zostać łowczym w Polsce, a także o tradycjach i zwyczajach panujących w kręgach łowieckich. Osobne rozdziały poświęcono zagadnieniom kynologii, broni myśliwskiej, zwierzynie łownej, polowaniom, sokolnictwu, a także kuchni.
TRADYCJE POLOWAŃ – NORMY PRAWNE ATLAS ZWIERZYNY ŁOWNEJ – SOKOLNICTWO – KYNOLOGIA – BROŃ
Łowiectwo, tak jak współistnienie drapieżników i ich ofiar, jest elementem porządku świata ożywionego. W stworzonym w ten sposób łańcuchu pokarmowym znalazł się również człowiek, który bardzo szybko zdobył dominującą pozycję, wykorzystując swoje umiejętności na polowaniu. Rozwój cywilizacji oraz gromadzone przez wieki doświadczenia społeczeństw w uprawie roli i hodowli zwierząt sprawiły, że część ludzi żyjąca z dala od natury zatraciła poczucie porządku rządzącego naturą, a zrozumienie elementarnych reguł przyrody stało się dla nich utrudnione.
Łowiectwo jest świadomym i przemyślanym korzystaniem z dóbr przyrody, jednak ma wielu przeciwników. Zamknięty w betonowym bloku człowiek jest pozbawiony bezpośredniego kontaktu z przyrodą, a jego wiedza o świecie pochodzi jedynie z przekazów medialnych zawierających najmniej wartościowe informacje. Dziś dużo więcej wiemy o zwierzętach Afryki i tych żyjących w oceanach, niż o środowisku, w którym żyjemy. Dobitnym tego przykładem jest wiedza o dwóch pospolitych w Polsce gatunkach: jelenia szlachetnego i sarny europejskiej. Problemy z ich rozróżnieniem wydają się niemożliwe, bo przecież w naszym kraju nie ma aż tylu przedstawicieli jeleniowatych. Z pięciu gatunków zdecydowanie wyróżnia się łoś oraz inaczej umaszczony daniel i rzadko spotykany jeleń sika. Pozostają więc dwa gatunki: jeleń szlachetny i sarna europejska, które sprawiają ogromną trudność w identyfikacji. Takie błędy popełnianie przez wykształconych ludzi wynikają z braku kontaktu z przyrodą i przyswajania wiedzy czysto teoretycznej, często od osób, które również mają podobne braki.
W ostatnich latach powstało wiele organizacji, które starają się deprecjonować rolę łowiectwa i myśliwych, zarzucając im bezmyślne zabijanie zwierząt. Łowiectwo nigdy nie polegało na zabijaniu zwierzyny ponad miarę. Każdy myśliwy dobrze wie, że aby polować, trzeba wcześniej hodować. Gospodarka łowiecka oparta jest na dużym doświadczeniu, planowaniu, a jej działanie regulują przepisy prawa. We współczesnym łowiectwie nie ma miejsca na przypadki ani improwizację.
Spis treści
Rozdział l
Krótka historia łowiectwa i czasy współczesne
Łowiectwo w Polsce
Rozdział II
Tradycje i zwyczaje
Myśliwskie obrzędy i ceremonie
Inicjacja; Tradycje związane z polowaniami zbiorowymi; Szczególne polowania w myśliwskim kalendarzu; Wspomnienie zmarłych myśliwych; Sztandary łowieckie
Magia myśliwska, przesądy i zabobony
Przesądy związane z powodzeniem na polowaniu; Przesądy związane z bronią; Inne przesądy łowieckie
Kuchnia myśliwska
Rozdział III
Jak zostać myśliwym, czyli kto może polować w Polsce i jak uzyskać uprawnienia łowieckie
Informacje prawne; Członkowie; Uprawnienia łowieckie; Staż kandydacki; Egzaminy łowieckie; Egzamin w celu uzyskania podstawowych uprawnień do wykonywania polowania; Egzamin w celu uzyskania selekcjonerskich uprawnień do wykonywania polowania; Egzamin w celu uzyskania sokolniczych uprawnień do wykonywania polowania; Egzamin uzupełniający dla myśliwych, obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej
Pozwolenie na broń
Członkostwo w Polskim Związku Łowieckim
Prawo łowieckie
Rozdział IV
Gospodarka łowiecka
Ochrona zwierzyny łownej; Hodowla zwierzyny łownej; Pozyskanie zwierzyny
Rozdział V
Zwierzyna łowna w Polsce
Łoś; Jeleń szlachetny; Jeleń sika; Daniel; Sarna europejska; Dzik; Muflon europejski; Lis; Jenot; Borsuk; Kuna leśna; Kuna domowa; Norka amerykańska; Tchórz zwyczajny; Szop pracz; Piżmak; Zając szarak; Dziki królik; Jarząbek; Bażant; Kuropatwa; Gęś gęgawa; Gęś zbożowa; Gęś białoczelna; Krzyżówka; Cyraneczka; Głowienka; Czernica; Łyska; Gołąb grzywacz; Stonka
Rozdział VI
Polowania
Rodzaje polowań
Polowanie indywidualne; Polowanie zbiorowe; Odłowy
Tropy
Rozdział VII
Kynologia myśliwska
Pies i człowiek; Wybór psa myśliwskiego
Podział psów myśliwskich
Płochacze; Psy legawe; Aportery; Psy gończe i dzikarze; Norowce; Posokowce i tropowce
Podstawowe zasady hodowli
Pies myśliwski w domu; Pierwsze spacery; Pies sam w domu; Doświadczenia budujące tożsamość psa myśliwskiego; Sposoby komunikacji z psem; Walka o przywództwo
Rozdział VIII
Broń myśliwska
Rodzaje broni myśliwskiej; Broń śrutowa; Bron kulowa; Broń kombinowana; Rodzaje amunicji myśliwskiej; Przystrzeliwanie; Zasady doboru i użytkowania broni myśliwskiej; Czyszczenie i konserwacja broni; Postawy strzeleckie; Elementy balistyki
Rozdział IX
Sokolnictwo
Z historii sokolnictwa; Sokolnictwo w Polsce; Sokolnictwo współczesne; Przepisy prawne dotyczące sokolnictwa; Sokolnicze hobby; Warunki utrzymywania ptaków łowczych; Akcesoria sokolnicze
Pęta; Pętca; Karabińczyk; Rękawica sokolnicza; Kapturek; Dzwonki; Torba sokolnicza; Gwizdek; Wabidło; Dłuzec; Waga; Kuweta; Ptaki drapieżne używane w sokolnictwie; Zasady układania ptaków łowczych; Trening ptaków łowczych; Psy podsokole
Rozdział X
Słownik łowiecki
AUTORAMI OPRACOWANIA SĄ:
PIOTR GAWIN - myśliwy od 1981 roku, selekcjoner. Instruktor i sędzia strzelectwa myśliwskiego, redaktor naczelny „Poradnika Łowieckiego".
DOROTA DURBAS-NOWAK - myśliwy od 2006 roku, publicystka, blogerka, prowadzi m.in. blog Jagermeisterin, czyli kobieca strona myślistwa.
JAROSŁAW PEŁKA - myśliwy od 1992 roku, kynolog. Zajmuje się szkoleniem psów myśliwskich, jest członkiem Komisji Kynologicznej przy Zarządzie Okręgowym PZŁ Częstochowa.
DARIUSZ BOGACZ - myśliwy od 1994 roku, selekcjoner, sędzia, instruktor strzelectwa myśliwskiego oraz strażnik łowiecki, strzelec sportowy PZSS.
DARIUSZ KRZYSZTOF DUDKIEWICZ - myśliwy od 1985 roku, sokolnik, jeden z założycieli sekcji sokolniczej przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku i jej pierwszy sokolniczy.