Ciekawostki z fizjologii zwierząt
- Wydawnictwo: SGGW
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: Tomasz Motyl
- Wydawca, rok wydania: SGGW, 2018
- Liczba stron : 120
- Oprawa i wymiary: twarda, 145 x 205 mm
- ISBN: 978-83-7583-782-7
Niniejsza książka jest zbiorem wybranych ciekawostek z zakresu fizjologii zwierząt.
Prof. dr hab. Tomasz Motyl jest pionierem badań w Polsce i uznanym międzynarodowo znawcą molekularnych mechanizmów regulacji apoptozy i onkogenezy oraz twórcą ośrodka badań w zakresie funkcjonalnej genomiki w Katedrze Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Autora „Ciekawostek z fizjologii zwierząt" charakteryzuje nie tylko pasja badacza, ale także znanego popularyzatora współczesnej wiedzy fizjologicznej wśród studentów medycyny weterynaryjnej, biologii, biotechnologii i nauk o zwierzę¬tach. Treści zawarte w 33 rozdziałach tej książki ujmują trafnością i wzbudzają ciekawość czytającego już samymi tytułami, zachęcając do bliższego poznania. Zwarte treści rozdziałów zachowują formę lekkości, mimo ciężaru merytorycznego współczesnej wiedzy i niezbędnych szczegółów w jej prezentacji. Powyższe atrybuty tej książki spełniają wymagania współczesnych publikacji, nie tylko popularnonaukowych, zapewniając im poczytność i zainteresowanie. Niezbędnego podkreślenia wymagają wyjątkowo ważne i ciekawe poznawczo wartości współczesnej wiedzy fizjologicznej, prezentowane w ujęciu funkcjonowania mechanizmów przyczynowo-sprawczych, obejmujących regulacje neuronalne, hormonalne i na poziomie genetycznym, epigenetycznym, przemiany energii i materii oraz homeostazy i szeroko pojmowanego wpływu czynników środowiska zewnętrznego. Duże wrażenie sprawiają przekonujące opisy plastyczności i siły przystosowania narządów, układów i całego organizmu w ujęciu ich perfekcyjnego funkcjonowania wielogatunkowego, a w szczególności zwierząt wyższych, wolno żyjących i człowieka. Atrakcyjne treści i epokowe odkrycia zostały podparte i wzbogacone prezentacją noblistów, dodając walorów opracowanym zagadnieniom. Uwzględniając dodatkowo brak podobnych publikacji, jak powyższa, w zakresie polskiego piśmiennictwa edukacji wyższej, średniej i popularnonaukowej, konieczne wydaje się jej szybkie opublikowanie, a przez to szersze udostępnienie publiczności i społeczeństwu, które w świecie technokratycznego przesycenia wraca do piękna natury i potrzebuje dostępu do tej wiedzy.
Od Autora
Niniejsza książka jest zbiorem wybranych ciekawostek z zakresu fizjologii zwierząt. Dziedzinę tę poznawałem i wykładałem przez 45 lat mojej pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Moim zamierzeniem było napisanie książki popularnonaukowej, dostępnej nie tylko dla studentów weterynarii, nauk o zwierzętach, biologii czy biotechnologii, ale również dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem funkcji organizmów zwierzęcych.
W niektórych rozdziałach nie zawsze udało się uniknąć określeń mniej zrozumiałych dla niewtajemniczonego Czytelnika, czy też zbyt szczegółowych opisów regulacji fizjologicznych. Wynika to z faktu, że fizjologia jest dynamicznie rozwijającą się, bardzo szeroką dziedziną nauki, której podstawą są wciąż poznawane, nowe, skomplikowane mechanizmy, warunkujące życie i aktywność organizmów. Zabawne rysunki autorstwa dr Ewy Osińskiej, nawiązujące do treści ciekawostek, nadają opracowaniu bardziej popularyzatorski charakter.
Pragnąłbym, aby ta książka została życzliwie przyjęta przez Czytelnika, rozbudzając w nim pasję zgłębiania tajników życia zwierząt.
Spis treści
Potencjał elektryczny przejawem życia komórki
Śmierć warunkująca życie
Autofagia narzędziem przeżycia komórki
Czuciowe mapy mózgu
Róg Amona – kreator pamięci
O czym śnią zwierzęta?
Opos symulant
Psy wykrywają nowotwory
Słonie słyszą z daleka
Hormon ciemności
Automatyczne serce
Dlaczego kaszaloty nie chorują na chorobę kesonową?
Specyfika oddychania u ptaków
Dlaczego krew jest czerwona?
Hemoglobina – transporter gazów we krwi
Jeść czy nie jeść?
Żywe bioreaktory
Kozy żywione gazetami
Dlaczego małe zwierzęta żyją krócej?
Dlaczego poroże jelenia rośnie tak szybko?
Zimowe śpiochy
Nowo narodzone prosięta mają dreszcze
Pies z wywieszonym językiem
Gorące wieprze
Zimne nogi pingwinów
Te cudowne chłodziarki
Życiodajna woda
„Pocałunkowe” hormony
Na czym polega matczyne rozpoznanie ciąży?
Ciąża przedłużona
Biologiczny zegar porodu
Gruczoł sutkowy – spiżarnia nowo narodzonego ssaka
Ten cudowny pierwszy pokarm