Patologia ogólna zwierząt
- Wydawnictwo: SGGW
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: pod redakcją Rafała Sapierzyńskiego
- Wydawca, rok wydania: SGGW, 2015
- Liczba stron : 484
- Oprawa i wymiary: twarda, 175 x 245 mm
- ISBN: 978-83-7583-608-0
Celem jest przedstawienie zagadnień związanych z patologią ogólną, z uwzględnieniem aspektów dotyczących zaburzeń budowy komórek, tkanek i narządów (patomorfologii), jednakże z włączeniem istotnych kwestii związanych z procesami prowadzącymi do owych zaburzeń (patofizjologii).
Podręcznik „Patologia ogólna zwierząt" przeznaczony jest dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, a także dla lekarzy weterynarii praktyków i pracowników naukowych. Celem publikacji jest przedstawienie czytelnikowi w jasny sposób zagadnień związanych z patologią ogólną, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów dotyczących zaburzeń budowy komórek, tkanek i narządów (patomorfologii), jednakże z włączeniem istotnych kwestii związanych z procesami prowadzącymi do owych zaburzeń (patofizjologii). Podręcznik daje czytelnikowi rzetelne podstawy do studiowania obszernego materiału obejmującego patologię narządową (patologię szczegółową) zwierząt, a także będzie swego rodzaju wstępem do zdobywania wiedzy w zakresie nauk klinicznych. Podręcznik został opracowany przez zespół pracowników Zakładu Patomorfologii Zwierząt Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, pod redakcją dr. hab. Rafała Sapierzyńskiego. Autorzy dysponują znacznym doświadczeniem w zakresie prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych dla studentów medycyny weterynaryjnej i - co ważne - od wielu lat zajmują się patologią w ujęciu klinicznym (wykonują sekcje zwłok zwierząt, badania histopatologiczne i cytopatologiczne w ramach działalności usługowej, uczestnicząc w procesie diagnostycznym prowadzonym przez lekarzy weterynarii różnych specjalności), dlatego też są w stanie poprzeć posiadaną wiedzę teoretyczną także przykładami z codziennej praktyki lekarsko-weterynaryjnej. Dużym ułatwieniem w poszerzaniu wiedzy z patomorfologii jest zaopatrzenie podręcznika w dużą liczbę bardzo dobrej jakości kolorowych rycin obrazujących powszechnie stwierdzane u zwierząt nieprawidłowości budowy narządów, tkanek i komórek. Ryciny te przedstawiają różnego typu zmiany patologiczne w ujęciu klinicznym (fotografie żywych zwierząt będących pacjentami klinik weterynaryjnych), patomorfologicznym (zdjęcia wykonane w czasie sekcji zwłok lub zdjęcia izolowanych narządów wewnętrznych), histopatologicznym i cytopatologicznym. Interesujące z punktu widzenia przyszłego lekarza weterynarii są zamieszczone w podręczniku ryciny przedstawiające pochodzące od pacjentów obrazy wykonywane za pomocą różnych technik wizualizacji, takich jak badanie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne, badanie tomograficzne lub badania endoskopowe.
W rozdziale pierwszym zatytułowanym „Patologia - nauka o chorobie" przedstawiono istotę patologii, sposób klasyfikowania wiedzy z tego zakresu, a także naświetlono zadania, jakie stawia patologii współczesna medycyna weterynaryjna. W rozdziale tym omówiono także podstawowe techniki badania materiału klinicznego, pobieranego od pacjentów w trakcie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, sposoby jego oceny mikroskopowej i molekularnej oraz ich praktyczne zastosowanie. W rozdziale zatytułowanym „Rys historyczny" przedstawiono krótką historię rozwoju patologii, jej udział w tworzeniu się nauk medycznych i w odkryciach naukowych. W rozdziale „Czynniki etiologiczne" przedstawiono i pogrupowano czynniki, które biorą udział w zapoczątkowywaniu, nasilaniu i podtrzymywaniu obserwowanych uszkodzeń. W tej części podręcznika omówiono też możliwości identyfikacji najistotniejszych z punktu widzenia klinicznego czynników etiologicznych. Reakcję pojedynczej komórki na działanie czynników uszkadzających omówiono w rozdziale „Wszystko zaczyna się od komórki", w którym zawarty jest zarys prawidłowej budowy i funkcji komórki zwierzęcej a także opis mechanizmu uszkodzenia komórki.
W rozdziale „Uszkodzenie letalne, śmierć komórki i śmierć organizmu" omówiono czynniki, które prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń komórki, wewnątrzkomórkowe mechanizmy powstawania takich uszkodzeń oraz ich morfologiczne wykładniki. Przedstawiono też zagadnienia dotyczące śmierci organizmu, jej bezpośrednie przyczyny, omówiono też mechanizmy powstawania oznak śmierci, możliwości ich oceny w trakcie oględzin zwłok, a także praktyczne ich zastosowanie, np. w celu określenia czasu zgonu. Kolejny rozdział „Uszkodzenie nieletalne - uszkodzenia postępujące - zwyrodnienia" w pierwszej kolejności opisuje mechanizmy prowadzące do rozwoju zmian patologicznych, które nie powodują śmierci komórki, mają charakter zmian wstecznych niepostępujących lub postępujących, określanych ogólnie mianem zwyrodnień. W tej części podręcznika zamieszczono informacje odnośnie do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, metabolizmu i akumulacji białek, gospodarki tłuszczowej i węglowodanowej. Nieprawidłowości dotyczące zaburzeń ilości krwi w tkankach, przechodzenia krwi poza naczynia czy tworzenia obrzęku są omówione w rozdziale „Zaburzenia w krążeniu". Oprócz wyżej wymienionych nieprawidłowości omówiono też zaburzenia układu krzepnięcia krwi, zarówno w postaci osłabienia układu krzepnięcia krwi - skaza krwotoczna, jak i stanu nadmiernej krzepliwości - zakrzepicy z jej konsekwencjami, czyli zatorowością i powstawaniem zawałów.
Rozdział zatytułowany „Zaburzenia wrodzone" jest skoncentrowany na takich aspektach, jak: występowanie i wykrywanie zaburzeń rozwojowych, przyczyny i mechanizmy ich powstawania oraz morfologiczne postacie tych nieprawidłowości (teratogeneza formalna). Kolejny rozdział „Zaburzenia wzrostu, dojrzewania i różnicowania komórek" omawia przyczyny, mechanizmy i konsekwencje takich nieprawidłowości, jak: zanik, przekształcenie, zmiany liczby i wielkości komórek. Kolejne dwa rozdziały „Zapalenie ostre" i „Zapalenie przewlekłe" omawiają zjawiska i zmiany patomorfologiczne związane z procesem zapalnym, jego przyczynami, patofizjologią, przebiegiem oraz konsekwencjami dla organizmu. W pierwszym z nich przedstawiono takie zagadnienia, jak: mianownictwo zapaleń, istota i cele procesu zapalnego, czynniki wyzwalające oraz przebieg ostrego procesu zapalnego. W dalszej części omówiono morfologiczne aspekty zapalenia ostrego, obraz anatomopatologiczny, z uwzględnieniem podziału zapaleń ostrych, a także przedstawiono patomorfologiczne postaci zapaleń przewlekłych, w tym omówiono zapalenie ziarniniakowe. Kolejny rozdział zatytułowany „Podstawy immunopatologii" zawiera informacje dotyczące zaburzeń morfologicznych układu immunologicznego, jakkolwiek z uwzględnieniem podstawowych danych odnośnie do ich patogenezy, tj. mechanizmów wyzwalających, typów nadwrażliwości, czy innych rodzajów chorób tego układu. Rozdział ostatni „Nowotworzenie" omawia przyczyny i mechanizmy leżące u podstaw patogenezy nowotworów u zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń genetycznych odpowiedzialnych za ten proces. W pierwszej kolejności przedstawiono definicje i nomenklaturę z tego zakresu. W podrozdziale etiopatogeneza przedstawiono informacje o poszczęgólnych etapach rozwoju nowotworów, począwszy od inicjacji, aż do stadium klinicznego, w którym nowotwór jest wykrywany. Szczególnie istotnym z punktu widzenia przyszłego lekarza weterynarii wydaje się być podrozdział zatytułowany „Kliniczne aspekty choroby nowotworowej u zwierząt - zarys onkologii klinicznej". Główny nacisk położono tu na zaprezentowanie czytelnikowi możliwości zastosowania testów diagnostycznych (szczególnie badania cyto- i histopatologicznego) w diagnozowaniu choroby nowotworowej u zwierząt, a także możliwości oceny stopnia zaawansowania klinicznego nowotworów.
Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też być umieszczenie w niniejszej publikacji kilku przykładów, które prezentują także obraz kliniczny niektórych omówionych w podręczniku nieprawidłowości. Takie podejście pozwala w prosty sposób wykazać, że patologia to nie tylko wiedza czysto akademicka, która nie ma związku z przyszłą pracą lekarza-praktyka, ale podstawa, na bazie której możliwe jest gruntowne poznanie nauk klinicznych, stanowiących kwintesencję medycyny weterynaryjnej.
Spis treści
Przedmowa ... 11
Najważniejsze definicje ... 15
Rozdział 1. Patologia – nauka o chorobie – Rafał Sapierzyński ... 19
Wstęp ... 19
Warsztat pracy patologa ... 22
Rodzaj i metody pozyskiwania materiału ... 22
Metody badania pobranego materiału ... 26
Zadania patologa ... 35
Piśmiennictwo ... 36
Rozdział 2. Krótki rys historyczny patomorfologii – Małgorzata Sobczak-Filipiak ... 37
Wstęp ... 37
Wyodrębnianie się anatomii patologicznej jako osobnej dziedziny wiedzy ... 39
Początki patomorfologii w Polsce ... 39
Weterynaria – kształcenie zawodowe ... 40
Anatomia patologiczna w programach nauczania ... 41
Pracowali z nami… ... 41
Piśmiennictwo ... 45
Rozdział 3. Czynniki etiologiczne – Anna Rodo ... 47
Wstęp ... 47
Czynniki genetyczne ... 47
Czynniki fizyczne ... 48
Uraz mechaniczny ... 48
Energia elektryczna ... 49
Porażenie piorunem ... 50
Temperatura ... 51
Promieniowanie ... 54
Niedotlenienie ... 55
Czynniki biologiczne ... 56
Priony ... 56
Wirusy ... 57
Bakterie ... 58
Grzyby ... 60
Pasożyty ... 62
Czynniki chemiczne ... 66
Toksyny zwierzęce ... 66
Toksyny roślinne ... 66
Leki jako przyczyny uszkodzeń ... 69
Zanieczyszczenia środowiskowe ... 70
Wolne rodniki ... 74
Czynniki żywieniowe ... 76
Niedobory białkowo-energetyczne ... 77
Niedobory witamin ... 78
Piśmiennictwo ... 79
Rozdział 4. Wszystko zaczyna się od komórki – Katarzyna Kliczkowska-Klarowicz ... 81
Wstęp ... 81
Budowa komórki zwierzęcej ... 81
Równowaga osmotyczna w komórce ... 83
Mechanizmy uszkodzenia komórki ... 84
Mechanizmy uszkadzające błonę komórkową ... 84
Mechanizmy zaburzające proces oddychania tlenowego ... 86
Piśmiennictwo ... 87
Rozdział 5. Uszkodzenia letalne, śmierć komórki i śmierć organizmu –
Małgorzata Sobczak-Filipiak ... 89
Wstęp ... 89
Martwica ... 89
Charakterystyka martwicy ... 89
Rodzaje i obraz morfologiczny martwicy ... 90
Losy martwicy ... 98
Apoptoza ... 100
Znaczenie apoptozy ... 100
Mechanizm apoptozy ... 101
Obraz morfologiczny apoptozy ... 102
Śmierć organizmu ... 103
Przyczyny i etapy śmierci ... 103
Oznaki śmierci ... 105
Piśmiennictwo ... 112
Rozdział 6. Uszkodzenia nieletalne – uszkodzenia postępujące – zwyrodnienia –
Izabella Dolka ... 113
Wstęp ... 113
Mechanizmy gromadzenia wewnątrzkomórkowego ... 115
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej ... 116
Zwyrodnienie miąższowe ... 117
Zwyrodnienie wodniczkowe ... 117
Ostre obrzmienie komórki ... 118
Zaburzenia gospodarki białkowej, w tym zwyrodnienie amyloidowe ... 119
Zwyrodnienie szkliste wewnątrzkomórkowe ... 120
Zwyrodnienie szkliste zewnątrzkomórkowe ... 124
Zwyrodnienie włóknikowate ... 124
Zwyrodnienie amyloidowe – amyloidoza ... 125
Patologia białek tkanki łącznej ... 134
Zaburzenia dotyczące włókien kolagenowych – zwyrodnienie kolagenowe ... 135
Zaburzenia białek istoty podstawowej tkanki łącznej,
w tym zwyrodnienie śluzowe ... 136
Patologiczne rogowacenie ... 138
Zaburzenia gospodarki tłuszczowej ... 143
Zaburzenia przemiany tłuszczów prostych ... 143
Zaburzenia przemiany tłuszczów złożonych ... 151
Zaburzenia gospodarki węglowodanowej ... 153
Zaburzenia gospodarki barwnikowej ... 156
Zaburzenia barwnikowe zewnątrzpochodne ... 156
Zaburzenia barwnikowe wewnątrzpochodne ... 159
Zaburzenia metabolizmu miedzi ... 179
Zaburzenia gospodarki mineralnej ... 181
Zaburzenia metabolizmu wapnia ... 181
Zaburzenia przemian puryn ... 191
Powstawanie złogów ... 194
Piśmiennictwo ... 200
Rozdział 7. Zaburzenia w krążeniu – Hanna Sendecka ... 203
Wstęp ... 203
Nieprawidłowe wypełnienie naczyń krwią ... 203
Niedokrwienie ... 203
Przekrwienie ... 205
Zaburzenia koncentracji lub budowy erytrocytów ... 211
Niedokrwistość ... 211
Nadkrwistość ... 213
Wylewy krwi – krwotoki ... 214
Klasyfikacja krwotoków ... 214
Mechanizmy obronne przed wykrwawieniem ... 220
Konsekwencje krwotoków ... 221
Zaburzenia krzepnięcia krwi ... 221
Zwiększona skłonność do krwawień – skazy krwotoczne ... 222
Zakrzepica – wewnątrznaczyniowe przyżyciowe krzepnięcia krwi ... 224
Zator i jego konsekwencja zawał ... 229
Zator ... 229
Zawał ... 231
Obrzęk niezapalny ... 233
Mechanizmy powstawania obrzęków niezapalnych ... 234
Obraz morfologiczny obrzęku ... 237
Wstrząs ... 241
Patogeneza wstrząsu ... 242
Rodzaje wstrząsu ... 244
Patomorfologia wstrząsu ... 245
Zaburzenia struktury naczyń krwionośnych ... 247
Tętniak ... 247
Żylak ... 248
Przetoka tętniczo-żylna ... 248
Pelioza ... 249
Piśmiennictwo ... 250
Rozdział 8. Zaburzenia wrodzone – Rafał Sapierzyński ... 251
Wstęp ... 251
Patogeneza zaburzeń wrodzonych ... 254
Przyczyny zaburzeń wrodzonych ... 256
Czynniki wewnętrzne ... 256
Czynniki zewnętrzne ... 262
Zaburzenia wieloczynnikowe ... 264
Klasyfikacja wad rozwojowych – teratogeneza formalna ... 265
Wady rozwojowe o charakterze ubytku (monstra per defectum) ... 268
Wady rozwojowe o charakterze nadmiaru (monstra per excessum) ... 270
Wady rozwojowe wyróżniające się wadliwym położeniem
(monstra per fabricam alienam) ... 271
Potworności (monstra) ... 272
Piśmiennictwo ... 273
Rozdział 9. Zaburzenia wzrostu, dojrzewania i różnicowania – Rafał Sapierzyński ... 275
Wstęp ... 275
Zdolności komórek i tkanek do proliferacji i różnicowania ... 279
Adaptacja ... 281
Zaburzenia wzrostu, dojrzewania i różnicowania komórek ... 283
Zanik ... 283
Niedorozwój ... 288
Aplazja ... 288
Rozrost ... 289
Przerost ... 296
Metaplazja ... 299
Dysplazja ... 302
Kataplazja ... 304
Odrost ... 304
Naprawa ... 306
Zaburzenia migracji i różnicowania komórek ... 308
Piśmiennictwo ... 308
Rozdział 10. Zapalenie ostre – Wojciech Bielecki ... 309
Wstęp ... 309
Składowe reakcji zapalnej ... 314
Granulocyty obojętnochłonne ... 314
Granulocyty kwasochłonne ... 314
Granulocyty zasadochłonne ... 315
Fagocyty jednojądrowe ... 315
Trombocyty ... 315
Limfocyty ... 315
Fibroblasty ... 316
Węzły chłonne i naczynia limfatyczne ... 316
Mediatory zapalenia ... 318
Przebieg ostrej reakcji zapalnej ... 319
Faza naczyniowa ... 320
Faza komórkowa ... 320
Obraz morfologiczny zapalenia ostrego ... 322
Zejście zapalenia ostrego ... 330
Ogólnoustrojowe efekty zapalenia ostrego ... 332
Piśmiennictwo ... 333
Rozdział 11. Zapalenie przewlekłe i gojenie się ran – Wojciech Bielecki ... 335
Wstęp ... 335
Rola komórek nacieku zapalnego ... 336
Mechanizm rozwoju i przyczyny zapalenia przewlekłego ... 339
Zapalenie ziarniniakowe ... 341
Komórki zapalenia ziarniniakowego ... 342
Postacie zapalenia ziarniniakowego ... 343
Naprawa tkanek ... 348
Gojenie się ran ... 351
Zaburzenia ziarninowania ... 354
Czynniki opóźniające gojenie się ran ... 355
Piśmiennictwo ... 355
Rozdział 12. Podstawy immunopatologii – Katarzyna Kliczkowska-Klarowicz ... 357
Wstęp ... 357
Odpowiedź immunologiczna ... 357
Komórki układu immunologicznego ... 358
Zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego ... 360
Reakcje nadwrażliwości ... 360
Choroby autoimmunologiczne (autoimmunizacyjne) ... 369
Niedobory immunologiczne ... 373
Piśmiennictwo ... 378
Rozdział 13. Nowotworzenie – Rafał Sapierzyński ... 379
Wstęp ... 379
Ogólna charakterystyka nowotworów ... 379
Definicje i mianownictwo nowotworów ... 381
Klasyfikacja nowotworów ... 385
Morfologia komórek nowotworowych ... 393
Budowa nowotworów ... 398
Epidemiologia nowotworów u zwierząt ... 403
Lokalizacja nowotworów u zwierząt ... 404
Etiopatogeneza nowotworów ... 405
Wprowadzenie ... 405
Cechy komórek nowotworowych ... 408
Geny zaangażowane w karcynogenezę ... 413
Etapy karcynogenezy ... 415
Stany przedrakowe ... 416
Karcynogeny ... 417
Mechanizmy epigenetyczne zaangażowane w nowotworzenie ... 426
Zachowanie biologiczne nowotworów złośliwych ... 429
Wprowadzenie ... 429
Naciekanie miejscowe i przerzuty nowotworowe ... 431
Drogi szerzenia się nowotworów ... 432
Mechanizm powstawania przerzutów ... 436
Przerzuty międzyosobnicze ... 447
Wznowy nowotworu ... 448
Relacje nowotwór – gospodarz ... 450
Wpływ nowotworów na organizm gospodarza ... 450
Wpływ organizmu gospodarza na rozwój nowotworów – immunologia
nowotworów ... 463
Kliniczne aspekty choroby nowotworowej u zwierząt – zarys onkologii klinicznej ... 467
Rozpoznawanie nowotworów ... 468
Ocena stopnia zaawansowania klinicznego nowotworów ... 477
Piśmiennictwo ... 478