Maszyny do formowania bel cylindrycznych
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: Janusz Nowak
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2013
- Liczba stron : 156
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 245 mm
- ISBN: 978-83-7259-208-8
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla słuchaczy szkół wyższych, kształcących się w dziedzinie technika rolnicza. Mogą z niej korzystać również nauczyciele szkół rolniczych różnego stopnia, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego oraz jednostek handlowych i usługowych związanych z rolnictwem.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla słuchaczy szkół wyższych, kształcących się w dziedzinie technika rolnicza. Mogą z niej korzystać również nauczyciele szkół rolniczych różnego stopnia, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego oraz jednostek handlowych i usługowych związanych z rolnictwem.
Zagęszczanie różnego rodzaju materiałów roślinnych, odpadów przemysłowych i komunalnych metodą formowania z nich bel cylindrycznych jest rozpowszechnione w wielu krajach. Zadecydowała o tym duża wydajność metody i korzystny kształt bel do prowadzenia dalszych zabiegów technologicznych, a zwłaszcza ich zabezpieczania przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Łatwość połączenia kilku zabiegów technologicznych realizowanych na belach cylindrycznych w jednej maszynie stała się podstawą seryjnej produkcji wielofunkcyjnych jednostek, które znajdują również zastosowanie w sektorze pozarolniczym.
W pierwszej części pracy dokonano przeglądu konstrukcji podstawowych zespołów roboczych maszyn przeznaczonych do formowania bel cylindrycznych, głównie z materiałów roślinnych (słoma, siano, zielonka, len, wysłodki prasowane, sieczka z kukurydzy). Szczególną uwagę zwrócono na prasy zwijające, które w wielu krajach stanowią zasadniczą grupę maszyn do zbioru suchych pasz objętościowych. W pierwszej kolejności dokonano przeglądu konstrukcji podstawowego zespołu roboczego tych maszyn, w którym realizowany jest proces formowania i zagęszczania beli. Wiele uwagi poświęcono przede wszystkim tym elementom budowy, które mają decydujący wpływ na wydajność, zagęszczenie materiału w belach, jakość pracy oraz pobór mocy. Przegląd konstrukcji głównego zespołu roboczego pras zwijających oparto na uprzednio dokonanym ich podziale na maszyny: zmiennokomorowe, stałokomorowe, hybrydowe i do formowania bel z materiałów rozdrobnionych i innych. Następnie przedstawiono zagadnienia dotyczące budowy zespołów przeznaczonych do: rozdrabniania zbieranego materiału, zabezpieczania uformowanych bel przed rozpadaniem się ich podczas wyładunku z komory zwijania oraz realizowania innych zabiegów technologicznych (np. załadunek, transport, zabezpieczanie przed wpływem czynników zewnętrznych). Omówiono też systemy sterowania elektronicznego powszechnie stosowane w prasach zwijających nowej generacji. Przedstawiono kilka przykładów tych systemów, w które wyposażono maszyny oferowane przez producentów o światowej renomie.
W drugiej części pracy dokonano przeglądu wyników badań dotyczących oceny pras zwijających pod względem wydajności, zagęszczenia formowanych bel oraz poboru mocy. Przedmiotem analiz były wyniki badań prowadzonych przez ośrodki naukowe na całym świecie, w tym i badań własnych. W pierwszej kolejności omówiono czynniki decydujące o wydajności pras zwijających oraz zagęszczeniu materiału w procesie formowania beli, a w szczególności: rodzaj i parametry zbieranego materiału (wilgotność, długość łodyg), typ i konstrukcja komory zwijania, sposób owijania bel, wielkość formowanej beli oraz poziom zasilania maszyny. Dużo uwagi poświęcono analizie czynników decydujących o zapotrzebowaniu na moc pras zwijających niezbędną do uzyskania wymaganego zagęszczenia materiału w belach oraz zadowalającej wydajności.
Spis treści
WYKAZ OZNACZEŃ 7
WSTĘP 9
1. BUDOWA MASZYN DO FORMOWANIA BEL CYLINDRYCZNYCH 11
1.1. Zbierające prasy zwijające 12
1.1.1. Prasy zmiennokomorowe13
1.1.2. Prasy statokomorowe 32
1.1.3. Prasy hybrydowe 47
1.2. Maszyny do formowania bel cylindrycznych z materiałów rozdrobnionych i innych 52
1.3. Wybrane zespoły robocze i systemy sterowania 59
1.3.1. Zespoły rozdrabniające 59
1.3.2. Zespoły owijania bel 75
1.3.3. Systemy sterowania 88
2. WYBRANE ASPEKTY OCENY MASZYN DO FORMOWANIA
BEL CYLINDRYCZNYCH 101
2.1. Wydajność 101
2.2. Zagęszczenie bel 109
2.3. Wskaźniki energetyczne 127
3. PODSUMOWANIE 141
STRESZCZENIE 147
SUMMARY 149
PIŚMIENNICTWO 151
Tytuł |
Maszyny do formowania bel cylindrycznych |
Autor |
Janusz Nowak |
Wydawca |
Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu |
Rok wydania |
2013 |
Liczba stron |
156 |
Wymiary |
170 x 245 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
978-83-7259-208-8 |