Projektowanie inżynierskie rolniczych procesów technologicznych

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Jacek Przybył, Tadeusz Sęk
  • Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2015
  • Liczba stron : 173
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-7160-754-7
  • egz.
  • 41,90 zł

Głównym założeniem opracowanego podręcznika jest przedsta­wienie metod projektowania procesów technologicznych, ukształtowanie umiejętności doboru agregatów maszy­nowych do prac polowych ze względu na stawiane im wymagania agrotechniczne i koszty eksploatacji oraz zapoznanie ze wskaźnikami techniczno-eksploatacyjnymi maszyn i urządzeń rolniczych

Projektowanie inżynierskie rolniczych procesów techno­logicznych jest przeznaczone dla studentów kierunków studiów związanych z produkcją i gospodarką rolną oraz uprawą i zbiorem roślin energetycznych. Głównym założeniem opracowanego podręcznika jest przedsta­wienie metod projektowania procesów technologicznych, ukształtowanie umiejętności doboru agregatów maszy­nowych do prac polowych ze względu na stawiane im wymagania agrotechniczne i koszty eksploatacji oraz zapoznanie ze wskaźnikami techniczno-eksploatacyjnymi maszyn i urządzeń rolniczych. Poszczególne rozdziały zawierają omówienie zabiegów agrotechnicznych, któ­re są podstawą do opracowywania różnych wariantów technologicznych, możliwych do zastosowania w rolni­czych procesach produkcji.

W tematyce poszczególnych rozdziałów nie uwzględniono procesów produkcyjnych dla poszczególnych roślin, lecz cząstkowe zabiegi agrotechniczne takie, jak uprawa roli, nawożenie, siew, pielęgnacja oraz zbiór, które są podstawą do opra­cowywania różnych wariantów technologicznych.

W rozdziale 2 przedstawiono podstawowe pojęcia, definicje i wzory do obli­czania siły, mocy, energii i pracy, niezbędne do rozwiązywania zadań omawianych w kolejnych rozdziałach.

Rozdział 3 zawiera omówienie metodyki badań eksploatacyjnych maszyn rol­niczych i sposób ich przeprowadzenia. Jest to niezbędne dla prowadzenia badań polowych prawidłowego określania wskaźników eksploatacyjnych w warunkach pro­dukcyjnych. Natomiast w rozdziale 4 zamieszczono definicje i wzory do obliczania wydajności i wskaźników eksploatacyjnych w pracach polowych.

W rozdziale 5 omówiono projektowanie inżynierskie procesów technologicznych z uwzględnieniem specyfiki produkcji rolniczej. W rozdziale 6 podano zasady pro­jektowania procesów technologicznych dla produkcji roślinnej metodą technolo­giczną. Zamieszczono niezbędne wzory tabel, w których należy uzupełnić założenia wyjściowe, podano wzory i wskazówki do ich opracowania, a także wskazania do poszczególnych zadań (numery rozdziałów, wzorów i załączników). Znajdujące się na końcu rozdziału „Zadania do wykonania" zawierają informacje, które elementy muszą być wykonane, aby zrealizować całe opracowanie.

Rozdziały 7 i 8 obejmują ogólne wiadomości o zasadach zestawiania agregatów rolniczych, obliczaniu ich wydajności oraz doborze zestawów transportu rolniczego polowego (technologicznego) i zewnętrznego. Podano wzory do obliczeń doboru agregatów maszynowych i przykłady ich stosowania, które będą wykorzystywane w doborze liczby maszyn i ciągników w trakcie opracowywania kart technologicz­nych.

W rozdziale 9 zamieszczono treści ćwiczeń tematycznych, obejmujących pro­blematykę poszczególnych zabiegów lub grup zabiegów agrotechnicznych. Każde ćwiczenie zawiera wprowadzenie, w którym krótko scharakteryzowano podstawowe zasady i metody stosowania maszyn, program ćwiczenia, gdzie wskazano, jakie za­dania należy wykonać oraz omówienie programu ćwiczenia z informacjami o termi­nach agrotechnicznych poszczególnych zabiegów, przykładowe schematy blokowe procesów technologicznych, informacje o formie uzyskania informacji w celu doboru maszyn, a także wzory do niezbędnych obliczeń, specjalne dla danych zabiegów.

Ćwiczenie 9.11 zawiera omówienie procesu technologicznego uprawy i zbioru roślin energetycznych na przykładzie wierzby uprawianej w krótkiej rotacji. Warto zwrócić uwagę, iż w jednym rozdziale przedstawiono wszystkie zabiegi konieczne w jej produkcji. Czasami wykorzystano niezbędne informacje z niektórych rozdzia­łów wcześniejszych: uprawa roli, sadzenie, nawożenie.

W rozdziale 10 zawarto wskazówki do wyznaczania liczby ciągników, poszcze­gólnych grup maszyn oraz liczby pracowników do realizacji projektowanych pro­cesów technologicznych.

Bardzo ważne zagadnienia opracowywania kart technologicznych zamieszczono w rozdziale 11, w którym omówiono i podano wzory niezbędne do obliczenia kosz­tów eksploatacji zaprojektowanych procesów technologicznych. Mogą one służyć do obliczenia kosztów eksploatacji zarówno poszczególnych zabiegów, jak i całej technologii opracowywanej dla poszczególnych roślin.

W załącznikach zestawiono inne ogólne dane dotyczące ciągników, niektóre agrotechniczne parametry pracy maszyn, masy produktów stosowanych w pro­dukcji rolnej i inne informacje niezbędne do obliczeń.

Spis treści

1. WSTĘP

2. POJĘCIA PODSTAWOWE, DEFINICJE I WYKAZ WAŻNIEJSZYCH OZNACZEŃ

3. METODYKA BADAŃ EKSPLOATACYJNYCH AGREGATÓW ROLNICZYCH

4. OBLICZANIE WYDAJNOŚCI, WSKAŹNIKÓW I WSPÓŁCZYNNIKÓW EKSPLOATACYJNYCH ORAZ PRĘDKOŚCI ROBOCZEJ AGREGATU

5. PROJEKTOWANIE INŻYNIERSKIE PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH

6. PROJEKTOWANIE MECHANIZACJI PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH

7. ZASADY ZESTAWIANIA I DOBÓR PARAMETRÓW PRACY AGREGATÓW CIĄGNIKOWYCH

8. ZASADY DOBORU ZESTAWÓW TRANSPORTOWYCH

9. PROJEKTOWANIE ZESTAWÓW MASZYNOWYCH . . .

9.1. Uprawa roli

9.2. Nawożenie

9.3. Siew i sadzenie

9.4. Mechaniczna pielęgnacja roślin

9.5. Chemiczna ochrona roślin

9.6. Zbiór i konserwacja zielonek

9.7. Zbiór roślin na ziarno i nasiona

9.8. Zbiór słomy zbóż i resztek pożniwnych

9.9. Zbiór ziemniaków

9.10. Zbiór buraków cukrowych

9.11. Uprawa i zbiór roślin energetycznych o krótkiej rotacji

10. WYZNACZANIE LICZBY CIĄGNIKÓW, MASZYN I PRACOWNIKÓW DO REALIZACJI PROJEKTOWANYCH PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH

11. OBLICZANIE KOSZTÓW EKSPLOATACJI AGREGATÓW ROLNICZYCH , ZAŁĄCZNIKI

LITERATURA