Projektowanie inżynierskie rolniczych procesów technologicznych
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Jacek Przybył, Tadeusz Sęk
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2015
- Liczba stron : 173
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7160-754-7
- egz.
- 41,90 zł
Głównym założeniem opracowanego podręcznika jest przedstawienie metod projektowania procesów technologicznych, ukształtowanie umiejętności doboru agregatów maszynowych do prac polowych ze względu na stawiane im wymagania agrotechniczne i koszty eksploatacji oraz zapoznanie ze wskaźnikami techniczno-eksploatacyjnymi maszyn i urządzeń rolniczych
Projektowanie inżynierskie rolniczych procesów technologicznych jest przeznaczone dla studentów kierunków studiów związanych z produkcją i gospodarką rolną oraz uprawą i zbiorem roślin energetycznych. Głównym założeniem opracowanego podręcznika jest przedstawienie metod projektowania procesów technologicznych, ukształtowanie umiejętności doboru agregatów maszynowych do prac polowych ze względu na stawiane im wymagania agrotechniczne i koszty eksploatacji oraz zapoznanie ze wskaźnikami techniczno-eksploatacyjnymi maszyn i urządzeń rolniczych. Poszczególne rozdziały zawierają omówienie zabiegów agrotechnicznych, które są podstawą do opracowywania różnych wariantów technologicznych, możliwych do zastosowania w rolniczych procesach produkcji.
W tematyce poszczególnych rozdziałów nie uwzględniono procesów produkcyjnych dla poszczególnych roślin, lecz cząstkowe zabiegi agrotechniczne takie, jak uprawa roli, nawożenie, siew, pielęgnacja oraz zbiór, które są podstawą do opracowywania różnych wariantów technologicznych.
W rozdziale 2 przedstawiono podstawowe pojęcia, definicje i wzory do obliczania siły, mocy, energii i pracy, niezbędne do rozwiązywania zadań omawianych w kolejnych rozdziałach.
Rozdział 3 zawiera omówienie metodyki badań eksploatacyjnych maszyn rolniczych i sposób ich przeprowadzenia. Jest to niezbędne dla prowadzenia badań polowych prawidłowego określania wskaźników eksploatacyjnych w warunkach produkcyjnych. Natomiast w rozdziale 4 zamieszczono definicje i wzory do obliczania wydajności i wskaźników eksploatacyjnych w pracach polowych.
W rozdziale 5 omówiono projektowanie inżynierskie procesów technologicznych z uwzględnieniem specyfiki produkcji rolniczej. W rozdziale 6 podano zasady projektowania procesów technologicznych dla produkcji roślinnej metodą technologiczną. Zamieszczono niezbędne wzory tabel, w których należy uzupełnić założenia wyjściowe, podano wzory i wskazówki do ich opracowania, a także wskazania do poszczególnych zadań (numery rozdziałów, wzorów i załączników). Znajdujące się na końcu rozdziału „Zadania do wykonania" zawierają informacje, które elementy muszą być wykonane, aby zrealizować całe opracowanie.
Rozdziały 7 i 8 obejmują ogólne wiadomości o zasadach zestawiania agregatów rolniczych, obliczaniu ich wydajności oraz doborze zestawów transportu rolniczego polowego (technologicznego) i zewnętrznego. Podano wzory do obliczeń doboru agregatów maszynowych i przykłady ich stosowania, które będą wykorzystywane w doborze liczby maszyn i ciągników w trakcie opracowywania kart technologicznych.
W rozdziale 9 zamieszczono treści ćwiczeń tematycznych, obejmujących problematykę poszczególnych zabiegów lub grup zabiegów agrotechnicznych. Każde ćwiczenie zawiera wprowadzenie, w którym krótko scharakteryzowano podstawowe zasady i metody stosowania maszyn, program ćwiczenia, gdzie wskazano, jakie zadania należy wykonać oraz omówienie programu ćwiczenia z informacjami o terminach agrotechnicznych poszczególnych zabiegów, przykładowe schematy blokowe procesów technologicznych, informacje o formie uzyskania informacji w celu doboru maszyn, a także wzory do niezbędnych obliczeń, specjalne dla danych zabiegów.
Ćwiczenie 9.11 zawiera omówienie procesu technologicznego uprawy i zbioru roślin energetycznych na przykładzie wierzby uprawianej w krótkiej rotacji. Warto zwrócić uwagę, iż w jednym rozdziale przedstawiono wszystkie zabiegi konieczne w jej produkcji. Czasami wykorzystano niezbędne informacje z niektórych rozdziałów wcześniejszych: uprawa roli, sadzenie, nawożenie.
W rozdziale 10 zawarto wskazówki do wyznaczania liczby ciągników, poszczególnych grup maszyn oraz liczby pracowników do realizacji projektowanych procesów technologicznych.
Bardzo ważne zagadnienia opracowywania kart technologicznych zamieszczono w rozdziale 11, w którym omówiono i podano wzory niezbędne do obliczenia kosztów eksploatacji zaprojektowanych procesów technologicznych. Mogą one służyć do obliczenia kosztów eksploatacji zarówno poszczególnych zabiegów, jak i całej technologii opracowywanej dla poszczególnych roślin.
W załącznikach zestawiono inne ogólne dane dotyczące ciągników, niektóre agrotechniczne parametry pracy maszyn, masy produktów stosowanych w produkcji rolnej i inne informacje niezbędne do obliczeń.
Spis treści
1. WSTĘP
2. POJĘCIA PODSTAWOWE, DEFINICJE I WYKAZ WAŻNIEJSZYCH OZNACZEŃ
3. METODYKA BADAŃ EKSPLOATACYJNYCH AGREGATÓW ROLNICZYCH
4. OBLICZANIE WYDAJNOŚCI, WSKAŹNIKÓW I WSPÓŁCZYNNIKÓW EKSPLOATACYJNYCH ORAZ PRĘDKOŚCI ROBOCZEJ AGREGATU
5. PROJEKTOWANIE INŻYNIERSKIE PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
6. PROJEKTOWANIE MECHANIZACJI PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
7. ZASADY ZESTAWIANIA I DOBÓR PARAMETRÓW PRACY AGREGATÓW CIĄGNIKOWYCH
8. ZASADY DOBORU ZESTAWÓW TRANSPORTOWYCH
9. PROJEKTOWANIE ZESTAWÓW MASZYNOWYCH . . .
9.1. Uprawa roli
9.2. Nawożenie
9.3. Siew i sadzenie
9.4. Mechaniczna pielęgnacja roślin
9.5. Chemiczna ochrona roślin
9.6. Zbiór i konserwacja zielonek
9.7. Zbiór roślin na ziarno i nasiona
9.8. Zbiór słomy zbóż i resztek pożniwnych
9.9. Zbiór ziemniaków
9.10. Zbiór buraków cukrowych
9.11. Uprawa i zbiór roślin energetycznych o krótkiej rotacji
10. WYZNACZANIE LICZBY CIĄGNIKÓW, MASZYN I PRACOWNIKÓW DO REALIZACJI PROJEKTOWANYCH PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
11. OBLICZANIE KOSZTÓW EKSPLOATACJI AGREGATÓW ROLNICZYCH , ZAŁĄCZNIKI
LITERATURA