Na psa urok. Proste rozwiązania trudnych problemów

  • Wydawnictwo: Viridia (Hortpress)
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Magdalena Łęczycka- Mrzygłód
  • Wydawca, rok wydania: Viridia, 2019
  • Liczba stron : 264
  • Oprawa i wymiary: twarda, 230 x 230 mm
  • ISBN: 978-83-66457-02-7
  • egz.
  • 62,00 zł

Dzięki połączeniu pracy behawiorysty, trenera i pracy z psami sportowymi dobrze poznałam to, jak myślą i funkcjonują psy. Z jednej strony nauczyłam się pracy z modyfikacją zachowań, gdzie bardzo ważne jest poprawianie psu nastroju, dbanie o komfort, rozpoznawanie i usuwanie stresorów z życia psa, a z drugiej umiem motywować psy do pracy, uczyć je myślenia w pobudzeniu czy czekania na nagrodę. Okazało się, że wiedza z zakresu psiego behawioru pomaga w pracy sportowej, a narzędzia i metody wykorzystywane w sporcie wspaniale przekładają się na pracę z problemowymi zachowaniami. l tego po trosze spróbuję cię poprzez tę książkę nauczyć.

Rozwiązania problemowych zachowań psów, które tu proponuję, są proste, ale to nie oznacza, że łatwe. Bo trzeba powiedzieć to wyraźnie: zmiana w zachowaniu psa to proces, wymaga więc czasu i pracy. Czasu i pracy wymagało również przygotowanie tej książki. Zajęło mi to prawie 15 lat, czyli całą moją karierę zawodową, bo tyle trwało zebranie doświadczeń i wiedzy, usystematyzowanie jej i nabranie przekonania, że jestem na wydanie książki gotowa. Szczerze mówiąc, Na psa urok to spełnienie jednego z moich największych marzeń. To poradnik, jaki sama chciałabym otrzymać, gdy w domu pojawił się Bary. Poradnik o tym, jak myśli i działa pies. Obalam w nim mit o panu i jego psie, czyli o dominacji i prowadzeniu psa przemocą i metodami awersyjnymi. Tą książką pokazuję, że z psem można się porozumieć i współpracować, stworzyć więź opartą na empatii i szacunku.

Na koniec krótko o tym, jak korzystać z książki. Została ona podzielona na cztery działy: Trening na start, Pies w domu, Pies na spacerze, Pies w podróży. Nie trzeba jej czytać strona po stronie - możesz poruszać się po książce dowolnie, szukając wątków, które cię interesują. Szybkiej identyfikacji zawartości służą spisy treści rozpoczynające każdy rozdział - dzięki nim łatwo znajdziesz rozwiązanie problemu, który dotyczy twojego psa. Książka czasem będzie też cię prowadzić -znajdziesz w niej odniesienia przekierowujące cię na inne jej strony, powiązane z wątkiem, o którym czytasz. Mimo tej wygody strukturalnej zachęcam cię jednak do lektury całej książki - wówczas w pełni zrozumiesz wpływ emocji na psie zachowania i ich modyfikowanie. Jestem przekonana, że po pełnej lekturze już nigdy nie spojrzysz na swojego psa tak jak poprzednio. Mam nadzieję, że ułatwi ona wasze wspólne życie i zarazi cię bakcylem pracy z psem - bo o to mi chodzi. Starałam się pisać krótko i treściwie - tak aby zachęcić cię do pracy z psem, pozwolić zrozumieć sytuację i zachowanie psa oraz dać narzędzia do działania od zaraz. Przede wszystkim chcę, by każdy zyskał przekonanie, że z psem pracować trzeba - nawet kilka minut dziennie.

Postawiłam na taką lakoniczną formę, bo w księgarniach szczęśliwie jest już wiele pozycji, które dogłębnie wyjaśniają biologię oraz sposób myślenia psa, a z doświadczenia wiem, że opiekunowie problemowych psów zwykle potrzebują... efektów - chcą szybko wyjść z kryzysu, a przynajmniej wiedzieć, że coś da się zrobić. Liczę więc, że pierwszy sukces, polegający na poprawie zachowania psa dzięki tej książce, zachęci do dalszej jej lektury, do treningów i zainspiruje cię do rozumienia własnego psa. Zdaję też sobie sprawę, że często łatwiej jest zobaczyć proponowane ćwiczenie niż o nim przeczytać. Dlatego w książce dodatkowo znajdziesz 15 filmów instruktażowych. Mam nadzieję, że również dzięki temu Na psa urok stanie się podręczną księgą, w której szuka się konkretnej wiedzy pomagającej odczynić nieszczęście, czyli przezwyciężyć problemy. W tym sensie wierzę w moc tytułowego zaklęcia.

Psy. Tak blisko nas, a bywa, że ich nie rozumiemy. Mimo pełnej miski potrafią plądrować mieszkanie, wyć, ciągnąć na smyczy, zjadać odpadki spod śmietników, uciekać, szczekać na inne psy, drapać fotele w aucie… itd. Jeśli twój pies sprawia kłopoty lub jeśli brak ci pomysłu, jak atrakcyjnie spędzać z nim czas – książka “Na psa urok” jest dla ciebie. Z niej dowiesz się, co robić, by życie z psem w domu, na spacerze i w podróży było przyjemne. Po lekturze dowiesz się, jak dobrać do siebie psa i przygotować się do roli psiego opiekuna. Dzięki zebranym tu rozwiązaniom zyskasz posłusznego i zadowolonego psiego kumpla. Nauczysz się rozumieć psa oraz przewidywać jego zachowania, a złe nawyki zastępować dobrymi.

Książka jest wydana w formacie 225 x 225, w twardej oprawie. Na 264 stronach znajduje się 150 zdjęć, a także odnośniki do 15 filmów instruktażowych i  wypowiedzi ponad 20 specjalistów.

W treści

  1. Trening na start

W tym rozdziale zebrałam ćwiczenia, które dadzą ci narzędzia do podsta­wowej pracy z psem. Wspomogą każde szkolenie posłuszeństwa i będą przydatne w treningach prezentowanych w dalszych częściach książki. Na zachętę mogę dodać, że już codzienne trenowanie podstawowych ćwi­czeń, które proponuję, a także dbanie o relaks powinny wspomóc dobre zachowanie psa. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość proble­mów z zachowaniem bierze się z niezaspokojonych psich potrzeb oraz braku umiejętności odpoczywania.

  1. Pies w domu

W tej części przedstawiłam rozwiązania konkretnych problemów, z jakimi borykają się opiekunowie psów w domu. Na podstawie moich doświad­czeń i obserwacji wybrałam te najczęstsze i najbardziej męczące, jak nisz­czenie mieszkania, szczekanie, strach przed sylwestrem, obrona zasobów, żebranie przy stole i wiele innych. Jednocześnie starałam się w najprost­szy znany mi sposób pokazać, jak pies myśli w danej sytuacji oraz co mo­żesz zrobić, aby pomóc jemu i sobie.

  1. Pies na spacerze

Psy w wyniku predyspozycji genetycznych lub doświadczeń, a także z nudy i braku stymulacji potrafią dać w kość opiekunom podczas wyjść na dwór. Nie trzeba tego akceptować, nie wolno czekać, aż samo minie - bo to się nie zdarzy. Trzeba po prostu znaleźć na psa sposób. Jeśli twój pies np. nie przybiega na wołanie, ciągnie na smyczy, wyjada odpadki, rzuca się na inne osoby czy psy, niszczy ogród albo przeciw­nie-niechętnie wychodzi na dwór, ten rozdział jest dla ciebie. Dowiesz się też z niego, jak wspólne wyjście zamienić w atrakcyjny czas.

  1. Pies w podróży

Każdy pretekst- święta, wakacje, weekendy-jest dobry, aby odpoczy­wać wraz z psem, ale nie każdy pies umie sprostać wyzwaniom wiążą­cym się ze wspólnym podróżowaniem, takim jak akceptacja miejsca pobytu, nowo poznanych ludzi, różnych środków transportu czy cze­kanie na opiekuna w nowym lokum. Aby ci pomóc, w tym rozdziale wyjaśniam, jak przygotować się do podróży, jak bezpiecznie jeździć z psem i co zrobić, by każda wspólna wyprawa była źródłem przyjem­ności, a nie stresu.

DODATKOWE MATERIAŁY SZKOLENIOWE

DIETA: Oznaki nadwagi u psa - zasady dobrego odżywiania

STAROŚĆ: Oznaki starzenia się psa - jak troszczyć się o seniora

KOMUNIKACJA: Oznaki stresu psa - psi język i kłopoty w kontaktach z innymi

POTRZEBY: Źródła szczęścia czworonoga - jak dobrze żyć z własnym psem

Spis treści

  1. Trening na start

Reakcja na imię; Koncentracja przed zadaniem; Pozostawanie na legowisku; Posłuszeństwo (komenda „Nie"); Akceptowanie braku uwagi (komenda „Koniec' Rezygnacja (odwołanie od pokus); Samokontrola (nauka czekania); Odpoczywanie; Myślenie (mądre zabawy); Węszenie (zabawy w zdobywanie pokarmu)

  1. Pies w domu

Bolesna samotność ; Brudzenie w domu; Głośny pies ; Nadmierna ekscytacja lub agresja (przy wizycie gości); Agresja; Żebranie przy stole; Rodzina się powiększa ; Pies a huki, grzmoty i wystrzały; Strach przed głośnymi sprzętami; Konflikty o zasoby; Dwa psy w domu; Kopulacja na nodze

  1. Pies na spacerze

Nieprzybieganie na wołanie; Odchodzenie od nogi (komenda „Równaj"); Napiętą smycz; Niechęć do ruchu; Nudny spacer; Niszczenie ogrodu; Wrogie mijanie się z psami; Niepozwalanie na kontakt z opiekunem; Zjadanie odpadków; Nerwowe czekanie na smyczy; Strach przed miastem

  1. Pies w podróży

Strach w samochodzie; Oszczekiwanie bodźców za oknem auta; Lęk w środkach transportu publicznego; Strach w nowym miejscu pobytu (np. hotelu) Obrona zasobów (np. plecaka); Nieumiejętność poruszania się przy rowerze Strach przed obcą przychodnią; Niechęć do zabiegów pielęgnacyjnych; Niechęć do odzieży ochronnej

 

Spis wideowarsztatów

Jak skupić na sobie psa przed zadaniem.

Umiejętność koncentrowania psa na sobie to podstawa treningów. To pierwszy moment, gdy mię­dzy człowiekiem a psem tworzy się nić porozumienia.

Jak odsyłać psa na miejsce oraz nauczyć go pozostawania na legowisku.

Niekiedy kręcący się pod nogami pies zwyczajnie przeszkadza. Dlatego odsyłanie go na miejsce jest wspaniałym, bezkonfliktowym wyjściem z wielu sytuacji.

Jak wprowadzić klatkę krok po kroku, jak wybrać jej odpowiedni rozmiar i gdzie ją ulokować.

Wielu właścicieli na myśl o psie w klatce dostaje gęsiej skórki. Tymczasem dla psa po odpowiednim treningu to azyl w sytuacjach wywołujących lęk czy np, podczas jazdy autem.

Jak wyciszyć emocje psa podczas wizyty gości.

Psy potrafią zachowywać się spokojniej, ale często nie wiedzą, jak to zrobić oraz... że warto to zrobić. Praca nad psimi emocjami nie jest też taka trudna.

Jak nauczyć psa komendy „Nie".

Każdemu psu zdarza się robić rzeczy, które nie podobają się jego opiekunowi. Dobra wiadomość jest taka, że można przerwać psu takie zachowanie odpowiednio wyćwiczonym hasłem.

Jak nauczyć psa komendy „Koniec".

Niektóre psy szybko uczą się wymuszać na swoim opiekunie dodatkową porcję jedzenia czy uwagę. Czasem bywa to kłopotliwe. Wtedy warto zakomunikować psu, by zajął się swoimi sprawami.

Jak nauczyć psa komendy „Równaj".

Na spacerze zdarza się, że musisz przejść ze swoim czworonogiem blisko innych psów lub minąć dzieci. Wtedy przydaje się komenda, która mówi psu, aby szedł blisko i skupił się na tobie.

Jak bandażować psie ciało.

Podczas sylwestra czy burzy możesz pomóc swojemu psu, aby nie stresował się hałasem. Obanda­żowanie jego ciała w odpowiedni sposób zmniejszy lęk.

Jak masować psa.

Psy spinają mięśnie przez cały dzień. A jeśli do tego dochodzi jeszcze stres - np. lęk przed miastem

czy obcymi psami - poziom napięcia w psim ciele znacznie wzrasta. Wtedy przydaje się masaż.

Jak zrobić matę węchową.

Mata pomoże psu przezwyciężyć nudę, gdy zostaje sam w domu, czy wyciszyć emocje np. przy wizy­cie gości. Warto zrobić sobie taką pomoc szkoleniową -to niewielki koszt, a zyski ogromne.

Przykłady zadań ze zdobywaniem jedzenia.

Wystarczy pudełko po jajkach, miska z psimi zabawkami czy mata do jogi, by stworzyć wymarzony plac za baw. To dobry pomysł, gdy trzeba zająć czymś psa, np. gdy nadchodzi listonosz czy kurier.

Wzmacnianie przywołania.

Przywołanie trzeba z psem ćwiczyć - jeśli będzie on chętnie do ciebie wracał, spacery staną się bez­pieczne, bo zdołasz zarządzać psem na odległość także w trudnych sytuacjach.

Atrakcyjny spacer.

Aktywny, ciekawy spacer pozwala psu zachować dobrą formę i rozwija jego umiejętności -   jest

wspaniałą okazją do treningu, socjalizacji, budowania więzi z opiekunem i nauki odpoczywania.

Jak nauczyć psa akceptować kaganiec.

W podróży komunikacją publiczną, u weterynarza czy na spacerze, gdy pies poluje na odpadki, przy­daje się kaganiec. Zapewnia bezpieczeństwo psu, dlatego warto, by umiał w nim chodzić.

Jak przewozić psa.

Na rynku jest duży wybór akcesoriów dla psich podróżników - ale jak zachęcić psa, by jeździł np. przypięty pasami? O bezpieczeństwo psa trzeba też zadbać w komunikacji publicznej.

 

 

Magdalena Łęczycka-Mrzygłód jest  zootechnikiem, behawiorystką zwierzęcą, instruktorką i zawodniczką obedience i założycielką Klubu Sportowego „Team Spirit”. Propaguje wiedzę o pracy z psami, ich emocjach i komunikacji poprzez Obi Bloga oraz seminaria, które prowadzi w Polsce i za granicą. Jest także autorką książki “Jak to ugryźć? Czyli pies w domu“.

 

Kupując książkę “Na psa urok”, fundujesz miskę karmy dla psa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu.