Kompozycje kwiatowe. I Komunia Święta inne okazje

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: s. Albina Kłusek
  • Wydawca, rok wydania: WDS, 2019
  • Liczba stron : 140
  • Oprawa i wymiary: miękka, 220 x 220 mm
  • ISBN: 978-83-8101-276-8
  • egz.
  • 49,90 zł

Oryginalne pomysły i też praktyczne wskazówki dla początkujących i doświadczonych florystów.

Oryginalne pomysły, świeże motywy, wrażliwość na piękno, ale też praktyczne wskazówki sprawiają, że album może być pomocny nie tylko dla doświadczonych florystów, lecz również dla osób początkujących, które nie mają własnych doświadczeń w przygotowaniu dekoracji kwiatowych. Autorka zdaje się nas zachęcać, by z odwagą sięgnąć po kwiaty i inne elementy dekoracyjne i rozpocząć fascynującą przygodę, która daje wiele satysfakcji, bo piękno po to jest, by prowadziło do Boga i zachwycało.

Kompozycje kwiatowe zaprezentowane w tym albumie powstawały na przestrzeni dłuższego czasu. Dzieci widoczne na niektórych zdjęciach ukończyły już 18 lat i wkroczyły w dorosłość. Większość dekoracji zdobiła kościoły, w których pracowałam jako zakrystianka. Łączy je jeden temat: Pierwsza Komunia Święta. To uroczystość radosna, ale w dzisiejszym świecie pełna komercji. Tym bardziej chciałabym, poprzez proponowane dekoracje, przypominać o zasadniczej treści tego wydarzenia. Jego istoty nie stanowią prezenty, ale spotkanie z Panem Jezusem - On przychodzi ofiarując każdemu miłość, zapraszając, abyśmy karmili się Jego Ciałem! Czyż może być coś wspanialszego? Dzieci, które przystępują po raz pierwszy do Ołtarza Pańskiego są wrażliwe na obraz - on przemawia do współczesnego człowieka. Dlatego tak ważna jest dekoracja wnętrza świątyni przypominająca najmłodszym o wzniosłości wydarzenia, w którym uczestniczą.

Nie można zapomnieć, że wystrój kościoła stanowi również wizytówkę parafii, która jest wspólnotą wiernych. Jednak nie o chęć imponowania tu chodzi. Najważniejsze jest oddanie należnej czci Panu Bogu i zaproszenie innych do modlitwy. Piękne kwiaty, których On jest Stwórcą, mają być pieśnią ku Jego czci. Moim pragnieniem jest głoszenie chwały Oblubieńca, który przychodzi do swego umiłowanego Kościoła! Jeśli wierni dostrzegają piękno wystroju świątyni, jeśli dzięki temu potrafią się lepiej modlić, to dekoracje są udane. One nie są celem same w sobie, ale mają być odpowiedzią na uprzedzającą miłość Pana Boga.

Dekoracje komunijne, by sprostać stawianym im wymaganiom, powinny obejmować całą świątynię, a nie tylko prezbiterium. Już wchodząc do kościoła powinniśmy zauważyć, że wydarzy się tu coś niezwykłego, najważniejszego dla dzieci i ich rodzin. Dekoracja wskazuje drogę do tabernakulum, gdzie oczekuje na nas ukryty pod postacią chleba Chrystus.

W związku z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej organizowane są przyjęcia rodzinne. Dlatego w albumie umieściłam propozycje przybrania stołów, przy których gromadzą się goście. Można je wykorzystać również przy innych okazjach, zachowując kształt, a zmieniając tylko kolor kwiatów.

Zdobywając doświadczenie florystyczne może traktować kompozycje kwiatowe zaprezentowane w albumie jako źródło pomysłów. Nie chodzi tu przecież jedynie o odwzorowanie konkretnych bukietów. Zawsze ważna jest inwencja i twórcze rozwijanie zaprezentowanych wątków, tym bardziej, że dekoracje powinny współgrać z wnętrzem kościołów, których styl bywa zgoła odmienny. Mam nadzieję, że album zainspiruje osoby, które na co dzień zajmują się układaniem kwiatów. Z myślą o początkujących zamieściłam informacje związane z kulisami warsztatu, które pozwolą na szybkie opanowanie jego tajników.

Bardzo pragnę, by ten album i dekoracje, które w czasie mojej posługi zakonnej przygotowałam, inspirowały i zachęcały do uwielbienia Pana Boga. Florystyka zajęła ważne miejsce w moim życiu, pasję tę mogłam rozwijać w ramach posługi zakonnej. Dziś dostrzegam w tym Boży plan wobec mnie, bo przecież On nas prowadzi przez życie. Choć droga, którą idziemy, bywa czasem trudna, niekiedy wymaga wiele wysiłku i wyrzeczeń, daje radość i możliwość służenia wspólnocie Kościoła. Mimo choroby, z którą walczę, staram się nadal chwalić Pana, układając dla Niego najpiękniejsze bukiety. Z pełnym zaufaniem powtarzam słowa Psalmu, które towarzyszą mi od chwili złożenia ślubów zakonnych: Ja zaś pokładam ufność w Tobie Panie [...]. W Twoim ręku są moje losy" (Ps 31,15-16).

M. Albina Barbara Kłusek Służebniczka BDNP

 

Piękno kompozycji z żywych kwiatów ukazane w tym albumie poświęconym wspaniałym pierwszokomunijnym uroczystościom, zostało utrwalone nie tylko w sercach i pamięci, lecz także na fotografiach. Zachwycają one oryginalnością i zapewne zachęcą wspólnoty parafialne do coraz głębszego i pobożniejszego przeżywania tych uroczystości. Podziwiam zawsze twórcze i wspaniałe inicjatywy i coraz piękniejsze kompozycje kwiatowe siostry Albiny, dostosowane do poszczególnych okresów roku liturgicznego. Gdy byłem proboszczem w kościele Matki Bożej Królowej Polski, obecnej bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli, współpracowałem z siostrami służebniczkami dębickimi. Wśród nich była również Autorka tego albumu. Cieszyłem się bardzo, że siostry nie tylko pięknie realizują swoje powołanie, ale przyciągają również coraz więcej wiernych z różnych stron, którzy zachwycają się celebrowaną liturgią oraz ślicznymi dekoracjami kwiatowymi. Podobnie było w Warszawie i innych kościołach, przy których siostra Albina pracowała i była zapraszana do ich dekorowania. Przyglądając się fotografiom można podziwiać oryginalność kompozycji i ich piękno. Poprzez te dzieła artystyczne, coraz nowsze i zawsze świeże, siostra Albina nie tylko wielbi Boga, który jest piękny w nieskończonej miłości do ludzi, ale także porusza duchowe wnętrze wiernych uczestniczących w liturgicznych misteriach „by ze swego życia czynili arcydzieło sztuki i zachwycali się pięknem Bożych tajemnic".

Na potrzebę angażowania wiernych w liturgię i konieczność wprowadzania ich w jej tajemnicę zwracał uwagę Sobór Watykański II. W jednym z jego dokumentów czytamy: „Dzisiejszy człowiek odrzuci symbolikę liturgii, jeśli ich mowy nie odczyta i jeśli nie będą one miały mocy poruszania wyobraźni i wnętrza, jeśli nie będą godne, ozdobne i piękne" (KL 122). Nie ulega wątpliwości, że sztuka florystyczna, którą podziwiamy w kompozycjach kwiatowych siostry Albiny Kłusek, jest ściśle związana z liturgią, porusza wyobraźnię i duchowe wnętrze wiernych. To sposób manifestowania Bożego piękna, „które jest Kształtem Bożej Miłości" (C. K. Norwid).

Święty papież Jan Paweł II, w Liście do artystów z 4 kwietnia 1999 r. pisał, że w szerszym znaczeniu, każdy człowiek jest artystą, bo „zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Człowiek ma uczynić ze swego życia arcydzieło sztuki". Można powiedzieć, że piękno jest jego powołaniem, zadanym mu przez Stwórcę wraz z darem „talentu artystycznego". Rzecz jasna, że ten talent należy pomnażać. Kto dostrzega w sobie tę Bożą iskrę, którą jest powołanie artystyczne, nie może zmarnować tego talentu, ale musi go rozwijać, ażeby służyć ludziom, pomnażać chwałę Boga i mieć radość w sercu. Życzę wszystkim, którzy będą korzystać z tego albumu, aby odkrywali w sobie wrażliwość na piękno i rozwijali swoje artystyczne talenty.

Bp Edward Frankowski

 

Pochodzi z Zagórza, parafia Przeczyca, diecezja tarnowska. Sztuką układania kwiatów zajmuje się od wielu lat, a właściwie od chwili wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Dębickie). Najwięcej dekoracji przygotowała w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, Bazylice Mniejszej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, w parafii księży Filipinów i w parafii pw. św. Krzyża w Tarnowie oraz sanktuarium Królowej Rodzin w Ropczycach. Wykonane przez nią kompozycje kwiatowe zdobiły kościoły w diecezjach: tarnowskiej, sandomierskiej, krakowskiej, warszawskiej, przemyskiej i rzeszowskiej. Tajniki warsztatu układania kwiatów prezentowała na spotkaniach szkoleniowych dla sióstr zakonnych i osób świeckich. Jest autorką kilku albumów poświęconych sztuce florystycznej w kościele. Wydane w ramach serii: „Kompozycje kwiatowe w kościele" okazały się wielkim sukcesem wydawniczym. Ze względu na duże zainteresowanie uroczystością Pierwszej Komunii Świętej przygotowała album na tę okazję. Z pewnością każdy zainteresowany znajdzie w tej książce coś dla siebie. Dopełniają ją bukiety przeznaczone na stoły, które można wykorzystać na różne inne okazje.

 

Spis treści

Słowo wstępne bpa Edwarda Frankowskiego

Wstęp Autorki

Tajemnice warsztatu

Dekoracje kościoła

Dekoracje stołów