Monitorowanie kliniczne i postępowanie z małymi zwierzętami w stanach nagłych. Zasada 20
- Wydawnictwo: Galaktyka
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Rebecca Kirby, Andrew Linklater
- Wydawca, rok wydania: Galaktyka, 2017
- Liczba stron : 608
- Oprawa i wymiary: twarda, 205 x 280 mm
- ISBN: 978-83-7579-648-3
- egz.
- 289,90 zł
Zasada 20 jest listą kontrolną, której zadaniem jest uporządkowanie postępowania lekarzy weterynarii i personelu OIOM-ów w oparciu o szereg parametrów klinicznych i laboratoryjnych, które umożliwi pacjentom przeżycie.
Zasada 20, czyli jak utrzymać przy życiu pacjentów oddziałów intensywnej opieki medycznej.
Jest 4:00 rano. O tej godzinie kończą się naprawdę długie dni. Przed wyjściem do domu trzeba jeszcze tylko zajrzeć do Maggie - suczki rasy pudel toy z posocznicą, Juniora - psa z cukrzycą, zapaleniem trzustki i napadami padaczkowymi, oraz do Shootera - doga niemieckiego, który wraca do sił po operacji skrętu żołądka. Troska o tych i innych pacjentów w stanie zagrożenia życia jest zadaniem dla całego zespołu medycznego. Skąd wiadomo, że opieka jest właściwa, a wdrożone postępowanie minimalizuje wystąpienie powikłań i komplikacji? Czy szybka interwencja wystarczy, aby zapewnić pozytywny efekt leczenia? Powyższe wątpliwości, pytania i obawy przyczyniły się do opracowania Zasady 20, która jest, najprościej mówiąc, listą kontrolną. Jej zadaniem jest uporządkowanie postępowania lekarzy i personelu OIOM-ów w oparciu o szereg parametrów klinicznych i laboratoryjnych, które umożliwi pacjentom przeżycie. Choć istnieje szereg różnych chorób zagrażających życiu małych zwierząt, mają one pewien wspólny mianownik. Większość patofizjologii rozpoczyna się na poziomie kapilarnym, co sprawia, że uszkodzeniu może ulec każdy narząd. Z kolei uszkodzenie jednego organu może szybko doprowadzić do rozwoju niewydolności wielonarządowej. I właśnie ze względu na to ryzyko w każdym przypadku należy korzystać z Zasady 20.
W kolejnych rozdziałach niniejszej książki omówiono zagadnienia związane z poszczególnymi parametrami Zasady 20, a ostatni poświęcono znieczulaniu psów i kotów w stanach zagrożenia życia. Autorzy Monitorowania klinicznego i postępowania z małymi zwierzętami w stanach nagłych są wybitnymi specjalistami z imponującym doświadczeniem praktycznym. Stworzona przez nich książka jest pełna przydatnych rycin, tabel i algorytmów, które ułatwiają przyswojenie zawartej w niej wiedzy. Z założenia nie jest to „podręcznik awaryjny", jednak przejrzysta struktura książki w razie konieczności umożliwi szybkie podjęcie właściwych decyzji. Przedstawiono w niej postępowanie ratujące życie, a także wiele praktycznych i cennych wskazówek ułatwiających postępowanie kliniczne. Bez wątpienia z informacji zawartych w tym podręczniku skorzystają praktykujący lekarze weterynarii, personel pomocniczy oraz studenci medycyny weterynaryjnej, ponieważ pozwala on na zrozumienie złożonego charakteru wielu procesów chorobowych.
Rebecca Kirby opracowała i sprawdziła w praktyce zasadę 20, która stanowi skuteczne narzędzie wspomagające lekarzy weterynarii w leczeniu zwierząt w stanach zagrożenia życia. Monitorowanie kliniczne i postępowanie z małymi zwierzętami w stanach nagłych to książka oparta na tej zasadzie. Jest to nowoczesne, kompleksowe kompendium, pełne praktycznych wskazówek i informacji na temat oceny pacjenta, interpretacji uzyskanych wyników testów diagnostycznych oraz wyboru odpowiednich metod monitorowania. W książce znajdują się liczne tabele, schematy i algorytmy wspomagające podjęcie właściwych decyzji w czasie interwencji medycznej.
Spis treści
- Wprowadzenie do SIRS i Zasady 20 1
- Równowaga wodna organizmu 13
- Ciśnienie krwi 43
- Albuminy i ciśnienie onkotyczne 63
- Glukoza 79
- Elektrolity 103
- Równowaga kwasowo-zasadowa 133
- Utlenowanie krwi i wentylacja pęcherzykowa 151
- Krzepliwość krwi 197
- Krwinki czerwone i hemoglobina 225
- Częstotliwość, rytm i kurczliwość serca 253
- Status neurologiczny 293
- Układ wydalniczy 317
- Krwinki białe, status immunologiczny, ochrona przeciwko czynnikom zakaźnym 347
- Przewód pokarmowy - zaburzenia motoryki i integralności błony śluzowej 375
- Stan odżywienia 401
- Temperatura 423
- Wybór leków oraz schematy dawkowania 443
- Zwalczanie bólu 4M
- Weterynaryjna opieka pielęgniarska 4S3
- Opatrywanie ran 513
- Znieczulenie pacjenta w stanie krytycznym 533