Murarka ogrodowa
- Wydawnictwo: Hortpress (Viridia)
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Mateusz Brzeziński, Maria Rogowska
- Wydawca, rok wydania: Hortpress, 2018
- Liczba stron : 64
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-65782-29-8
Książka jest instrukcją prowadzenia hodowli murarki ogrodowej na potrzeby własnego gospodarstwa oraz przybliża niezbędną wiedzę na temat tych owadów.
Niniejsze opracowanie jest instrukcją prowadzenia hodowli murarki ogrodowej na potrzeby własnego gospodarstwa oraz przybliża niezbędną wiedzę na temat tych owadów. Pozycja niezbędna w bibliotece każdego ogrodnika!
Na całym świecie występuje problem coraz bardziej zmniejszającej się liczby owadów zapylających. A to jest przyczyną spadku plonów oraz gorszej jakości owoców i nasion. Owady zapylające szczególnie ważne są w zapylaniu gatunków obcopylnych, które wymagają zapylenia krzyżowego, tzn. przeniesienia pyłku z kwiatów jednej rośliny na znamię słupka innej. Rośliny te uprawiane w całkowitej izolacji od owadów nie zawiązują owoców w ogóle - należą do nich między innymi: grusze, czereśnie, niektóre wiśnie i śliwy.
Najważniejszym owadem zapylającym kwiaty jest pszczoła miodna. Pszczoły są podstawą ogrodnictwa, zapylają one 70% roślin występujących w Polsce.
Szacuje się, że w Polsce jest obecnie około 800 000 rodzin pszczelich, co pokrywa zaledwie połowę zapotrzebowania na owady zapylające. Niedobory te częściowo zostają pokryte przez dzikie owady zapylające. Jednak powszechne stosowanie środków ochrony roślin, niszczenie chwastów, likwidowanie miejsc ich gnieżdżenia się i zimowania (np. przez wiosenne wypalanie traw i nieużytków), ograniczanie pokarmu (między innymi przez zaniechanie uprawy pastewnych roślin motylkowych i zastąpienie ich uprawami zbóż i roślin okopowych) to przyczyny na tyle mniejszej liczby populacji dziko żyjących owadów zapylających, że obecnie najważniejszym zapylaczem jest pszczoła miodna.
Oprócz znanej pszczoły miodnej zapylaczami są także dzikie pszczoły, które nie wytwarzają miodu. Najczęściej spotykane spośród nich to murarki. W Polsce rodzaj murarka liczy 18 gatunków pszczół. Mają one zdolność murowania gniazd. Wśród nich najpospolitszym gatunkiem pojawiającym się wiosną jest murarka ogrodowa. To gatunek samotniczy (ale może żyć nawet w bardzo dużych koloniach) i niemający instynktu społecznego w związku z czym nie broni gniazda. Jest bardzo łagodna - mimo posiadania żądła nie atakuje człowieka - łatwa w hodowli. Szybko przyzwyczaja się do nowych warunków i podejmuje pracę na kwitnących roślinach. Badania naukowe prowadzone na całym świecie potwierdzają skuteczność murarki jako owada zapylającego rośliny.
Spis treści
BUDOWA I ROZWÓJ MURARKI
Opis gatunku
Termin oblotu
Rozwój i wybór miejsca do gniazdowania
Zagrożenia dla murarki
Pozyskiwanie kokonów murarki
Przechowywanie kokonów
Jak pomóc murarce
Stosowanie środków ochrony roślin
HODOWLA MURARKI
Budowa domku dla murarek
Różne typy domków
Wybór miejsca na domek dla murarek
Materiał gniazdowy
Pozyskiwanie rurek z trzciny i rdestowca
Przygotowanie rurek gniazdowych z trzciny
Przeniesienie kokonów na miejsce gniazdowania
Pozyskiwanie kokonów z rurek trzcinowych
Przygotowywanie kokonów do przechowywania