Papryka - zeszyt uprawowy
- Wydawnictwo: Plantpress
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2021
- Liczba stron : 112
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-961747-3-4
- szt.
- 30,00 zł
Papryka to drugie po pomidorze najpopularniejsze warzywo z rodziny psiankowatych. Duży popyt na paprykę to zasługa jej walorów kulinarnych, różnorodności smaku (słodka, ostra), form i barwy oraz wysokiej wartości odżywczej. Gatunek ten ma szczególne znaczenie ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy C oraz barwników o działaniu przeciwutleniającym. W owocach papryki występuje także kapsaicyna wykazująca działanie lecznicze: znieczulające, przeciwzapalne, rozgrzewające, intensyfikujące spalanie tłuszczu.
Papryka pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, dlatego jest gatunkiem o wysokich wymaganiach klimatycznych, niełatwym do uprawy w polskich warunkach. Mimo to w ciągu zaledwie trzech dziesięcioleci nasz kraj stał się znaczącym producentem papryki - czwartym w Europie po Hiszpanii, Holandii i Włoszech. Jest to możliwe m.in. dzięki wprowadzaniu na rynek odmian, które radzą sobie w zmiennym polskim klimacie.
W uprawie papryki w szczególności wyspecjalizowali się ogrodnicy z południowej części Mazowsza, gdzie powstało „paprykowe zagłębie" obejmujące tereny gmin: Radzanów, Przytyk, Klwów i Potworów. Pochodzi z niego średnio osiem na dziesięć wyprodukowanych w Polsce papryk. Ceną tej specjalizacji są bardzo duże problemy z chorobami odglebowymi, powszechnymi na stanowiskach użytkowanych pod paprykę przez kolejne pokolenie podradomskich ogrodników. Z drugiej jednak strony, walka z chorobami stała się kołem zamachowym dalszego rozwoju technologii produkcji papryki - rozpoczęto prace nad adaptacją uprawy bezglebowej do polskich warunków, powszechne stało się myślenie o kondycji mikrobiologicznej gleb i stosowanie preparatów pozwalających o nią zadbać, a w niektórych gospodarstwach zaczęto sadzić rozsadę szczepioną na podkładkach. Metody te nie tylko rozwiązują/ograniczają problemy związane z chorobami odglebowymi, ale także w różnym stopniu wpływają na wzrost uzyskiwanych plonów. Zmiany obserwuje się także w ochronie upraw. Restrykcje odbiorców względem pozostałości środków ochrony roślin oraz szybkie uodparnianie się szkodników na substancje aktywne preparatów chemicznych powodują, że rośnie zainteresowanie ochroną biologiczną papryki.
Rozwija się nie tylko technologia, ale i powierzchnia produkcji papryki w Polsce. Od lat, nieprzerwanie obserwowany jest trend wzrostowy, który według prognoz ekonomistów będzie się nadal utrzymywał w najbliższych latach.
Spis treści
Polski rynek papryki
ODMIANY
Odmiany typu blok
Nie tylko czerwone
W kształcie stożka
Na ostro
UPRAWA
Do uprawy gleby w tunelach
Folie i tkaniny ściółkujące w uprawie papryki
Podłoże do rozsady
Spojrzenie na produkcję rozsady od zaplecza
Uruchamianie produkcji rozsady
Zasady zrównoważonego żywienia
Fertygacja w tunelach foliowych
Uprawa w nieogrzewanych tunelach – zalecenia na sierpień i wrzesień
Skąd się biorą papryki poza wyborem?
Sezon 2021
Hiszpańskie spojrzenie na produkcję papryki
OCHRONA
Chemiczne odkażanie gleby i co dalej?
Szkodniki papryki pod osłonami i ich zwalczanie
Biologiczne metody w ochronie
Choroby papryki pod osłonami