Podstawy i perspektywy chemii koordynacyjnej Tom 2. Perspektywy i zastosowania chemii koordynacyjnej
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
-
Dostępność:
Wysyłka w 24 godziny
- Autor: pod redakcją Zofii Stasickiej i Grażyny Stochel
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017
- Liczba stron : 548
- Oprawa i wymiary: miękka, 155 x 235 mm
- ISBN: 978-83-233-4167-3
- egz.
- 36,90 zł
Przedstawia rolę związków koordynacyjnych w przyrodzie oraz perspektywy rozwoju i wykorzystania chemii koordynacyjnej w różnych dziedzinach naszego życia.
U podstaw wielu procesów naturalnych oraz rozwoju różnych dziedzin naszego życia można odnaleźć niezwykłe właściwości związków koordynacyjnych. Współczesna chemia koordynacyjna uczestniczy w badaniach mających na celu rozwiązywanie takich problemów, jak dramatycznie szybko zmniejszające się zasoby surowców naturalnych oraz wzrastające zanieczyszczenie środowiska, epidemie chorób cywilizacyjnych czy problemy żywnościowe. O randze i znaczeniu tych badań świadczą Nagrody Nobla przyznane w ciągu kilkunastu ostatnich lat za odkrycia związane z chemią koordynacyjną.
Podstawy i perspektywy chemii koordynacyjnej to nowoczesny podręcznik akademicki, którego tom I poświęcono podstawom chemii koordynacyjnej, tom II zaś pogłębionemu opisowi roli związków koordynacyjnych w przyrodzie, a także perspektywom rozwoju i wykorzystania chemii koordynacyjnej w różnych dziedzinach naszego życia. W kolejnych rozdziałach przedstawiono najnowsze osiągnięcia chemii koordynacyjnej w takich aspektach, jak rozwój nowoczesnych materiałów funkcjonalnych, w tym środków farmaceutycznych, konwersja energii słonecznej w energię użyteczną czy kataliza służąca ochronie środowiska i zdrowia.
Książka – przygotowana przez specjalistów z najważniejszych ośrodków chemii koordynacyjnej w Polsce – będzie użyteczna dla Czytelników zainteresowanych nie tylko chemią, lecz również naukami biologicznymi, medycznymi, materiałowymi, optoelektroniką, nowoczesnymi technologiami dla przetwarzania i magazynowania energii czy ochroną środowiska.