Pomidor - uprawa w tunelach

  • Wydawnictwo: Plantpress
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2021
  • Liczba stron : 120
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-961747-2-7
  • egz.
  • 30,00 zł

Pomidor to najpopularniejsze warzywo świata, spożywa się go najwięcej spośród wszystkich dostępnych gatunków warzyw. Duża część globalnej produkcji pomidorów pod osłonami zlokalizowana jest w południowej części Europy, w basenie Morza Śródziemnego. Stamtąd trafiają do naszego kraju znaczące dostawy pomidorów - szczególnie w okresie zimowym. Duży import tanich, bo uprawianych bez ogrzewania, pomidorów z Południa Europy, ale także produktów z wielkotowarowych upraw szklarniowych w Holandii w połączeniu z postępem technologicznym w produkcji warzyw pod osłonami zmienił oblicze polskiego rynku pomidorów - w tym również produkcji tunelowej.

Obniżenie opłacalności uprawy pomidorów w tunelach foliowych związane ze spadkiem cen, do których przyczynił się import i bezpośrednia konkurencja z krajowym towarem pochodzącym z wydajniejszych, nowoczesnych upraw szklarniowych oraz wzrost kosztów produkcji (głównie energii i pracy) w połączeniu z częstym spadkiem plonów w uprawie monokulturowej prowadzonej w glebie sprawiły, że wielu ogrodników wycofało się z niskonakładowej uprawy tunelowej. Znalazło to odzwierciedlenie w statystykach GUS. W 2014 r. areał produkcji pomidorów w tunelach foliowych wynosił według danych Głównego Urzędu Statystycznego 1166 ha, w 2017r. było to 1095 ha, a w 2018 r. - już tylko 1086 ha. Jednak pomimo spadku powierzchni uprawy stale rosła wielkość produkcji. W 2014 r. zbiory pomidorów spod folii wynosiły 230 tys. ton, a w 2018 r. - aż 257 tys. To oznacza, że w 2018 r. plony były o 12% wyższe niż w 2014 r. Tak duży wzrost wydajności był możliwy dzięki intensyfikacji produkcji. Coraz częściej w uprawie spotykane są nowoczesne, wysokie tunele i bloki foliowe, których duża kubatura pozwala na utrzymanie korzystnej dla roślin, stabilniejszej niż w niskich tunelach temperatury powietrza oraz wilgotności. Ponadto wiele gospodarstw podjęło decyzję o zmianie technologii uprawy z glebowej na bezglebową, co bardzo szybko przełożyło się na większe plony z m2. Kolejnym trendem obserwowanym w segmencie upraw tunelowych jest opóźnianie terminu nasadzeń, tak aby nie było konieczności ogrzewania uprawy wczesną wiosną. Jest to podyktowane wysokimi kosztami opału i brakiem zwrotu nakładów na wczesną produkcję. Pomidory pochodzące z upraw tunelowych zaopatrują przede wszystkim rynki lokalne, dobór odmian uwzględnia zatem preferencje klientów bazarków, małych sklepików i warzywniaków - w cenie jest smak i różnorodność.

W naszej publikacji prezentujemy aktualne informacje dotyczące wszystkich etapów uprawy tunelowej pomidorów, odmian, zaplecza technicznego, nawadniania, nawożenia i ochrony, które zostały przygotowane przez ekspertów i praktyków z branży, a następnie zebrane przez zespół redakcyjny dwumiesięcznika „Szklarnie Tunele Osłony".

 

Spis treści

Odmiany

Najlepsze malinowe do tuneli

Wielkoowocowe do wyboru, do koloru

Śliwkokształtne i San Marzano – dobra alternatywa

Koktajlowe, cherry, mini „śliwki”

Technika

Tunele do uprawy pomidorów

Miniciągniki na makro potrzeby

Termiczna dezynfekcja gleby

Uprawa

Podłoża do produkcji rozsady pomidora

Sposób na rozsadę w wełnie kamiennej

Odkwaszanie gleby w tunelach foliowych

Nawożenie w uprawie glebowej

Zakładamy system nawadniania kroplowego z fertygacją w tunelu

Dobieramy średnicę rury w systemach nawadniania

Dobry początek w uprawie pomidorów

Trendy i wyzwania w uprawie tunelowej

Malinowe w tunelach – jak właściwie zadbać o jakość owoców?

Skąd się biorą spękania owoców pomidora?

Ochrona

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Ograniczanie występowania chorób poprzez dezynfekcję

Diagnostyka chorób pomidora

Szkodniki pomidora pod osłonami