Poradnik dla hodowców i miłośników koni
- Wydawnictwo: PWRiL
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Jerzy Fedorski
- Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2003
- Liczba stron : 184
- Oprawa i wymiary: miękka, 150 x 235 mm
- ISBN: 83-09-01765-0
Książka porusza następujące zagadnienia: tradycje hodowlane, postępowanie z końmi i ich etologia, typy i rasy koni, budowa konia, eksport koni, pielęgnacja, rozpłód, wychów źrebiąt i młodzieży, żywienie koni, sport konny, wyścigi konne, choroby koni, szczepienia i zabiegi.
Książka poekspozycjna - ma bardzo mocno zniszczoną okładkę.
Podczas ostatnich 10 lat nastąpiła w Polsce transformacja gospodarki narodowej. Zachodzące zmiany nie ominęły także rolnictwa, a w tym hodowli koni. Dotychczasową rolę wielkich stadnin państwowych, które ulegają częściowo redukcji bądź likwidacji, przejmują nowe, prywatne ośrodki hodowlane i od nich w przyszłości będzie zależał stan krajowej hodowli koni.
Polska hodowla w ostatnich latach zaczyna się upodobniać do hodowli w krajach Europy Zachodniej, gdzie rynek od hodowców wymaga koni mających niepospolite wartości użytkowe, co powinni uwzględniać w swojej pracy także polscy hodowcy, aby w przyszłości nasze konie mogły sprostać konkurencji światowej. Na przestrzeni dziejów Polska zawsze słynęła w tej dziedzinie, na co złożyło się wiele czynników.
Rozwój genetyki populacji, który nastąpił na początku lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia i wdrożenie uzyskanych wyników do praktyki, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem w Europie Zachodniej, zapewniło tym krajom prymat i dzisiejszy, ogólnie wysoki poziom hodowli.
Publikacja ta jest więc próbą wprowadzenia i rozpowszechnienia wiadomości dotyczących rozwoju tego gatunku zwierząt gospodarskich, w kierunku pożądanym przez ogólnoświatowe zapotrzebowanie, a których zastosowanie może mieć wpływ na podniesienie ich wartości użytkowych. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem dopomogli mi w przygotowaniu niniejszego Poradnika.