Pszczelarstwo powrót do natury
- Wydawnictwo: Bartnik Sądecki
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Wołodymyr Małychin
- Wydawca, rok wydania: Bartnik Sądecki, 2014
- Liczba stron : 96
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-61904-56-4
- egz.
- 38,90 zł
W książce Pszczelarstwo powrót do natury opisuje metodę Dr wet. Petra Chmary sterowania płodnością matki pszczelej i rozwojem całej pszczelej rodziny przy zastosowaniu specjalnego izolatora.
Przy powszechnej chemizacji rolnictwa i farmakologicznym zwalczaniu warrozy obserwujemy prawdziwe załamanie żywotności pszczół. Poszukiwania alternatywy rozlały się w różnych kierunkach, od zastosowania kwasów, po surowiec zielarski. Dr wet. Petro Chmara poszedł w kierunku sterowania płodnością matki pszczelej i rozwojem całej pszczelej rodziny przy zastosowaniu specjalnego izolatora.
Praktyka przerosła oczekiwania i zaczęto odnajdywać znacznie szersze zastosowanie izolatora. Na Ukrainie Izolator Chmary stał się powszechnym, a pszczelarze rozpoczęli terenowe doświadczenia z jego innymi zastosowaniami.
Wołodymyr Małychin podszedł do tematu naukowo i po latach prób wydał obszerną książkę, w której szczegółowo opisał praktyczne zasady wykorzystania izolatora Chmary. Dla polskich pszczelarzy tłumaczenia dokonał Igor Pawłyk.
W książce znajdziemy miedzy innymi opis ułożenia gniazda przed zimą z matką przetrzymywaną w izolatorze. Dowiadujemy się w jakich terminach najlepiej izolować matki. Podane są zasady przeciwdziałania rójce przy pomocy izolatora. Zwiększenia zbioru miodu. Znajdziemy praktyczny schemat walki z warrozą, czy opisane podstawy wielomatecznej zimowli i wiele innych interesujących zagadnień.
Można śmiało przyjąć, że izolator Chmary w pasiece jest przedostatnią szansą na utrzymanie pszczół zagrożonych CCD.
Jacek Jaroń
Ciężko zmienić zdanie na temat tych postulatów i dogmatów, w które wierzyłeś przez długi okres swojego świadomego życia, nawet, jeżeli intuicja podpowiada inaczej. Jeden analityk tak opisał proces przyjmowania nowości przez społeczeństwo: na pierwszym etapie nowość wzbudza śmiech i sarkazm, na drugim zaczynają się emocjonalne sprzeczki oraz wymiana zdań, a na trzecim - nowość jest przyjmowana jako aksjomat.
W pszczelarstwie jest co zmieniać. Na początek trzeba odrodzić to, co wcześniej było przez nas zapomniane. A później rozumnie zmieniać i korzystać z nadmiaru dóbr wytworzonych przez pszczoły. Ale dla pojawienia się nadmiaru, trzeba bez krzywdzenia pszczelej rodziny stosować sprzyjającą pszczołom technologię. Nie tak, jak dotąd; wykorzystać ile się da, a potem - co będzie, to będzie. Pracujemy i żyjemy jednym dniem. Przyczyną masowego ginięcia pszczół nie są pszczoły, tylko ludzie. Już dawno podcinamy gałąź, na której siedzimy, a CCD wśród dobrze rozwiniętych krajów przemysłowych jest tego dowodem. Technologia regulowania rozwoju, proponowana przez dr. Petra Chmarę jest podstawą współczesnego, humanitarnego pszczelarstwa. Polega przede wszystkim na racjonalnym wykorzystaniu potencjału naturalnych możliwości rozwoju pszczelej rodziny, jako superorganizmu.
Po siedmiu latach praktycznego wykorzystania izolacji Chmary, chciałbym pokrótce przedstawić ważne zalety tej technologii, w porównaniu do tradycyjnego pszczelarstwa.
Dzięki możliwości regulowania czerwienią w aktywnym sezonie, można ograniczyć się do optymalnej ilości wyhodowywanych pokoleń pszczół. W mojej miejscowości (północ Donbasu) wystarcza mi 4-5 pokoleń, zamiast 7-9.
Wyłączając jesienne, późnozimowe i wczesnowiosenne karmienie czerwiu, można o 50% zwiększyć produkcję miodu towarowego. Jeżeli przed jego zbiorem chwilowo izolujemy matkę i tym samym zatrzymujemy wychowanie czerwiu w okresie zbioru, produkcję miodu można powiększyć o następne 50%. W ten sposób produkcja miodu w pasiece, dzięki uniemożliwieniu wychowu niepotrzebnych pokoleń pszczół, wzrasta dwukrotnie.
Ponadto ta technologia pozwala bez preparatów chemicznych uwolnić pszczelą rodzinę od niektórych chorób, co też oszczędza środki.
Nie przez przypadek zwracam uwagę na ekonomiczną stronę tej metody, ponieważ niektórzy nie rozumieją, jak można z mniejszą ilos'cią pszczół otrzymać większy efekt. To jest jeden z głównych „rodzynków" tej technologii.
W pszczelarstwie bardzo ważnym i znaczącym osiągnięciem jest możliwość zimowania w jednej pszczelej rodzinie dwóch, lub więcej matek. To znacznie rozszerza możliwości wykorzystania pszczół w sezonie. Przede wszystkim jest to zapas matek, który całkowicie rozwiązuje problem chwilowego braku matek czerwiących w pasiece. Dodatkowe matki można wykorzystać wczesną wiosną (ich potrzeba w tym okresie jest dobrze znana). Można też wykorzystywać nadliczbowe, czerwiące matki dla utrzymania dwóch-trzech matek w jednej rodzinie wczesną wiosną. Przed rozpoczęciem pierwszych, towarowych zbiorów, rodziny z większą ilością matek nabierają siły, szybciej i skuteczniej wykorzystują pożytek. Oprócz tego, od takiej rodziny można robić odkłady, czy pakiety, bez uszczerbku dla zbiorów miodu. Myślę, że każdy pszczelarz-praktyk może docenić potencjał rodzin z większą ilością matek dla dodatkowego wzrostu siły rodziny wiosną, jako alternatywę sztucznych stymulatorów.
Osobiście poświęciłem około dziesięciu lat na poszukiwania i obserwacje. Ale samemu trudno ogarnąć wielostronność tej metody. Mam nadzieję, że moja praca, na początkowym etapie praktycznego zastosowania tej technologii, będzie dla innych początkiem jej twórczego rozwoju. Im dokładniej rozpracujemy tę technologię, tym więcej korzyści uzyskamy z pomysłu dr. Petra Chmary.
Spis treści
Wstęp
Prehistoria idei izolacji matki
Początek stosowania izolatora Chmary
Praktyczne zastosowanie izolatora
Ułożenie gniazda przed zimą
Terminy izolacji matek
Wiosenne prace w pasiece
Układanie gniazda
Moja praktyka z lat poprzednich przeciwdziałania rójce przy pomocy
izolatora
Tworzenie pakietów we własnej pasiece przed pierwszym pożytkiem
Jak teraz można rozwiązać problem. Izolator Chmary przeciwko rojeniu
Główny pożytek
Znaczenie ciała białkowo-tłuszczowego w życiu pszczoły
Jesienne pokolenie balastem dla rodziny
Zwalczanie chorób
Warroza
Praktyczny schemat walki z warrozą
Zgnilec amerykański
Praktyczne działania i osobiste przemyślenia
Paraliż ostry i chroniczny
Podstawy wielomatecznej zimowli
Technika przekładania matek z innych rodzin lub odkładów
Zabezpieczenie matek z nukleusów
Wykorzystanie przezimowanych matek w sezonie
Kilka szczegółów z długoletniej praktyki autora. Kłoda, wykonanie
i przeznaczenie
Ul dwudziestego pierwszego wieku
Rozkładanie i pewny sposób magazynowania suszu
Kilka ekstremalnych zdarzeń z praktyki autora
Moje artykuły
Spis literatury
Od tłumacza
Tytuł |
Pszczelarstwo - powrót do natury |
Autor |
Wołodymyr Małychin |
Wydawca |
Bartnik Sądecki |
Rok wydania |
2014 |
Liczba stron |
96 |
Wymiary |
165 x 235 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
978-83-61904-56-4 |