Roztocze (Acari). Znaczenie w życiu i gospodarce człowieka
- Wydawnictwo: SGGW
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Jan Boczek, Czesław Błaszak
- Wydawca, rok wydania: SGGW, 2016
- Liczba stron : 264
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7583-678-3
- egz.
- 33,90 zł
Roztocze (Acari) są drobnymi stawonogami należącymi do gromady pajęczaków. Charakteryzują się niezwykłym zróżnicowaniem nie tylko pod względem morfologii, ale również pod względem zajmowanych przez siebie środowisk i różnorodnej roli, jaką spełniają w ekosystemach.
Roztocze (Acari) są drobnymi stawonogami należącymi do gromady pajęczaków. Charakteryzują się niezwykłym zróżnicowaniem nie tylko pod względem morfologii, ale również pod względem zajmowanych przez siebie środowisk i różnorodnej roli, jaką spełniają w ekosystemach.
Roztocze można łatwo znaleźć zarówno w środowiskach lądowych, jak i wodnych (jeziora, rzeki, morza, oceany). Pospolicie i bardzo licznie występują w glebie, szczególnie w humusie. W glebie należą do dominujących przedstawicieli mezofauny, w bardzo znacznym stopniu przyczyniają się do humifikacji materii organicznej w glebie. Zjadając rośliny lub przechowalniane materiały, stają się często szkodnikami. Roztocze kilkunastu rodzin, włączając te występujące w produktach spożywczych i domach, wydzielają silne alergeny, które oddziaływaj ą nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta. Liczne roztocze są ściśle związane z innymi zwierzętami jako ich komensale, pasożyty czy formy drapieżne. Są nie tylko pasożytami zewnętrznymi (ektopasożytami), ale również pasożytami wewnętrznymi (endopasożytami) zarówno bezkręgowców, jak i kręgowców.
Nie tylko są pasożytami roślin, człowieka i zwierząt, ale także, przy okazji, roznoszą patogeny (wirusy, bakterie, pierwotniaki, tasiemce, nicienie). Niektóre drapieżne i pasożytnicze roztocze wykorzystuje się w walce biologicznej z innymi roztoczami i owadami oraz chwastami. Roztocze występują często jako formy foretyczne na bezkręgowcach i kręgowcach, które służą im jako środki transportu i umożliwiają dyspersję i rozprzestrzenienie w środowisku. Do tych różnorodnych warunków i sposobów życia są doskonale przystosowane swoją morfologią ciała i bionomią. Pobieraj ą zarówno pokarm stały, jak i płynny. Mogą żyć w środowiskach o bardzo małej zawartości tlenu i dużej zawartości dwutlenku węgla. Są często przystosowane do przeżywania w środowiskach o bardzo niskiej wilgotności powietrza i dużych wahaniach temperatury.
Dotychczas opisano ponad 46 000 gatunków roztoczy należących do około 3700 rodzajów i 431 rodzin. Corocznie opisywane są setki następnych gatunków, a przypuszcza się, że liczba gatunków może sięgać setek tysięcy, a więc mogą być drugą po owadach grupą zwierząt charakteryzującą się tak olbrzymią różnorodnością.