Sałata i rzodkiewka – zeszyt uprawowy
- Wydawnictwo: Plantpress
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2022
- Liczba stron : 112
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-964478-4-5
- szt.
- 30,00 zł
Sałata i rzodkiewka to jedne z pierwszych nowalijek, które pojawiają na rynku już wczesną wiosną. Różnorodność odmian, form i kolorów sprawia, że konsumenci sięgają chętnie po te warzywa, wykorzystując je do przygotowania sałatek, surówek i potraw. Przykładają też coraz większą uwagę do walorów odżywczych i dietetycznych żywności, jej bezpieczeństwa oraz wpływu na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Sałata i rzodkiewka to warzywa o niskiej kaloryczności i dużej zawartości błonnika, co sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie w dietach redukcyjnych. Są także źródłem witamin, m.in.: B1, B2, C, PP i soli mineralnych. Zgrubienia korzeniowe rzodkiewki zawierają ponadto glikozydy siarkowe, które odpowiedzialne są za specyficzny „ostry" smak warzywa i wpływają stymulujące na procesy trawienne. Sałata z kolei zwiera też witaminę E oraz aminokwasy i białka, które w dużej mierze decydują ojej wartości odżywczej.
Aby uzyskać warzywa o doskonałych parametrach jakościowych oraz stanowiące bezpieczne źródło pokarmu należy zastosować właściwe praktyki produkcyjne. W wypadku sałaty, ale też rzodkiewki szczególną uwagę należy zwrócić na dużą zdolność gromadzenia azotanów. Na ich poziom bezpośredni wpływ mają warunki produkcji, w tym nawożenie, podłoże, intensywność światła oraz długość okresu uprawy. Dopuszczalna zawartość azotanów ustalona rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dnia 2 grudnia 2011 r. wynosi 4000 mg NO3/kg. Związki te w procesie redukcji przekształcone zostają w azotyny, które w połączeniu z aminami mogą tworzyć rakotwórcze nitrozoaminy - niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Procesy redukcji azotanów zachodzić mogą w czasie transportu lub wadliwego przechowywania warzyw (wysoka temperatura, brak tlenu). Inhibitory, np. witamina C, utrudniają z kolei powstawanie tych szkodliwych związków. Warto też mieć na uwadze, że oprócz sałaty i rzodkiewki dużą zdolność akumulacji azotanów ma burak ćwikłowy, seler naciowy, pietruszka naciowa, kapusta głowiasta wczesna.
Jak produkować sałatę i rzodkiewkę wysokiej jakości? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszej publikacji.
Sałata według kodu
Fazy wzrostu i rozwoju rzodkiewki
ODMIANY
Sałata – sposób na różnorodność
W poszukiwaniu idealnej odmiany rzodkiewki
UPRAWA
Gleba w tunelu – przed nowym sezonem
Siew rzodkiewki
Usprawnią wysiew nasion w produkcji rozsady
Nawożenie sałaty
Hydroponiczna uprawa sałaty
Problemy nieinfekcyjne w uprawie sałaty
Wszystko o nawadnianiu kroplowym
Lanie wody
OCHRONA
Ochrona sałaty przed chwastami
Rzodkiewka bez chwastów
Choroby infekcyjne sałaty
Bakteryjne i grzybowe – w uprawie rzodkiewki
Szkodniki sałaty w polu i pod osłonami
W ochronie rzodkiewki liczy się profilaktyka
Ślimaki, udręką w uprawie sałaty
ZBIÓR I SPRZEDAŻ
Do zbioru sałaty
Aby nie straciły jakości
Jakiej rzodkiewki oczekuje rynek?