Sęk w tym - stolarka dla początkujących
- Wydawnictwo: Wilga
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: Kasia Sawko
- Wydawca, rok wydania: Wilga, 2020
- Liczba stron : 240
- Oprawa i wymiary: miękka, 190 x 235 mm
- ISBN: 978-83-280-7680-8
Podręcznik stolarski dla początkujących – efekt ponad tysiąca warsztatów, które Kasia Sawko wraz z mężem przeprowadzili w całej Polsce. Książka opowiada o życiu w stolarni Wióry lecą i o tym, jak zacząć swoją przygodę z drewnem, bez względu na płeć czy majsterkowe doświadczenia. Znajduje się w niej także 25 instrukcji DIY, m.in. jak zrobić piaskownicę, stolik nocny, stół ogrodowy, podstawkę na laptopa – a wszystko to w łatwej i przystępnej formie!
Rok po premierze wiórowej książki o renowacji i tapicerce oddajemy w wasze ręce kolejną -tym razem o pracy w drewnie. Wydaliśmy ją samodzielnie w niewielkim nakładzie w 2017 roku, a teraz, ku naszej radości, trafia do księgarń w nowej odsłonie. Napisaliśmy ją dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze stolarką, ale nie wiedzą, od czego zacząć, i dla tych, którzy w życiu przepiłowali już kilka desek, a teraz chcieliby uporządkować swoją wiedzę i zmierzyć się z kolejnymi stolarskimi wyzwaniami.
Z powstaniem tej książki było podobnie, jak z historią samych Wiórów. Rzuciliśmy hasło i wszystko szybko zaczęło się kręcić. Koleżanka pomagająca mi w organizacji pracy w firmie miała doświadczenie redaktorskie, zdjęcia do książki zrobił jej mąż- oboje mieli już za sobą własnoręcznie zrobione podczas wiórowych warsztatów skrzynię i zagłówek do łóżka. Rysowniczkę znaleźliśmy także na naszych warsztatach- spojrzałam jej raz przez ramię i zachwyciłam się tym, jak szkicowała swoje projekty. Nasza specjalistka od składu zgłosiła się do nas sama tuż po tym, jak polajkowała fan page Wiórów i zbierała się do udziału w swoich pierwszych warsztatach. I tak dalej, i tak dalej. Poczuliśmy, że los nam sprzyja, więc zdecydowaliśmy się spróbować swoich sił na nowym polu i wydać książkę.
Na rynku ciągle przybywa poradników typu „zrób to sam", jednak nie znaleźliśmy żadnej pozycji dla takich osób jak ja i nasi kursanci - zaczynających od zera, zdobywających kolejne etapy wtajemniczenia bez presji, tęskniących za manualną robotą z konkretnym namacalnym efektem, ale niegotowych na przebrnięcie przez setki stron opisów technicznych w specjalistycznym języku.
Co znajdziecie na kolejnych stronach?
Naszą książkę zaczynamy od opowieści kilku postaci, które przewinęły się przez naszą stolarnię. Pytamy, za co kochają drewno, i pokazujemy zbudowane przez nich meble w ich domach. Kolejne rozdziały porządkują wiedzę dotyczącą gatunków drewna, narzędzi i technik połączeń - może się to wydawać nudne, ale radzimy dobrze się z nimi zapoznać. z czasem wejdzie wam to w krew i będziecie do nich zaglądać coraz rzadziej. Creme de la creme tej książki to 25 instrukcji, krok po kroku opisujących powstawanie wybranych przez nas projektów, od taboretu po ramę łóżka czy biurko z szufladą. Na końcu książki znajdziecie indeks trudniejszych pojęć, który pomoże wam w sprawdzaniu na bieżąco jeszcze nieutrwalonych informacji.
Co majster, to inna szkoła
Podobnie jak w kuchni, gdzie każde oko i szczypta się różnią, tak w warsztacie stolarskim przyzwyczajenia, patenty i zasady bywają rozmaite. Podstawa jest zwykle spójna, ale jako że diabeł tkwi w szczegółach, chcemy na wstępie zaznaczyć, że piszemy o własnych doświadczeniach, pracy głównie z osobami początkującymi i o naszych preferencjach. Przez warsztaty wiórowe przewinęło się już ponad dwadzieścia pięć tysięcy osób, więc doświadczeń mamy moc.
Przez kilka lat prowadziłam intensywne warsztaty stolarskie dla kobiet i nie tylko. Z radością obserwuję stale rosnące grono miłośniczek i miłośników drewna, którzy zaczynali od półki na zioła, a dziś potrafią zbudować stół, szafę czy regał. Mamy za sobą ponad tysiąc pięćset warsztatów, a nasi kursanci to przeważnie osoby bez żadnych stolarskich doświadczeń. Sama przeszłam taką drogę - niespełna cztery lata temu pierwszy raz trzymałam w ręce piłę, a dziś potrafię umeblować niemal całe mieszkanie, od stojaka na gazety po komodę. Przez ten czas obserwuję falę drewnianego pospolitego ruszenia w Polsce, do którego mieliśmy przyjemność się przyczynić. Mam nadzieję, że także to wydanie wiórowej książki pomoże wam spełnić niejedną drewnianą fantazję.
Miłej lektury i do dzieła!
Kasia Sawko
Spis treści
Od deski do książki
Wióry lecą - stolarka dla kobiet
i nie tylko
O miłości do drewna - historie stałych bywalców wiórowej stolarni
O drewnie - co warto wiedzieć, zanim zaczniecie
Narzędzia stolarskie oraz wyposażenie domowego warsztatu
Rutynowe czynności stolarskie Techniki łączenia drewna
Instrukcje
Indeks
Podziękowania