Szczeka, merda, mówi

  • Wydawnictwo: Znak
  • Dostępność: Wysyłka w 24 godziny
  • Autor: Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków
  • Wydawca, rok wydania: Znak, 2021
  • Liczba stron : 320
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-240-7330-6
  • egz.
  • 55,00 zł

Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa

 

ZROZUM, O CZYM SZCZEKA TWÓJ PIES… I ZOSTAŃ JEGO NAJLEPSZYM CZŁOWIEKIEM Dlaczego twój pies podbiega do zupełnie obcych osób? Co powiedziałby o psich parkach? Czy istnieje coś takiego jak charakter rasy? Nawet najwięksi psiarze mogą mieć kłopoty ze zrozumieniem swoich podopiecznych i ich zachowań. Psy to istoty wrażliwe i skomplikowane. Potrafią odczuwać złość, smutek, radość. Bywają zazdrosne, mogą czuć się winne, a emocje okazują na wiele różnych sposobów. Dobry opiekun pamięta o potrzebach swojego przyjaciela i uczy się jego języka. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków przedstawiają świat z perspektywy psów i pokazują, jak się dogadać ze swoim pupilem. Autorzy pomogli już setkom tysięcy czworonogów przełamać lęki i ograniczyć zachowania agresywne. Dzięki ogromnej wiedzy oraz latom praktyki rozumieją, o czym szczeka pies. W książce opowiadają o tym, dlaczego psy są tak różnorodne, przypominają długą historię przyjaźni ludzi i zwierząt i uczą, jak być najlepszym człowiekiem swojego psa. *** Szczeka, merda, mówi to kompendium wiedzy o psach i absolutny must have każdego miłośnika tych zwierząt. Znajdziesz tu: · fascynującą historię psich ras, · opisy nowoczesnych metod treningowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb twojego psa, · przełomowe wskazówki dotyczące komunikacji z pupilem, · kompleksową wiedzę na temat psiej emocjonalności. Dzięki książce dużo lepiej poznasz swojego psa i staniesz się jego najlepszym przyjacielem! *** Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków to praktykujący trenerzy i behawioryści psów. Autorzy bestsellera Słuchając psa oraz założyciele dwóch szkół: Psiedszkola – szkoły dla psów i ich opiekunów – oraz Wojtków Szkolenia – ośrodka, który kształci przyszłych trenerów i behawiorystów. Uwielbiają dzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem i przekazywać aktualną wiedzę, która pomaga ludziom lepiej zrozumieć potrzeby i emocje psów. Prywatnie rodzice dwóch chłopaków i dosyć znanego białego owczarka szwajcarskiego o imieniu Bordo.

 

Co sprawiło, że pies został najlepszym przyjacielem człowieka? Czy trwająca od tysięcy lat historia tej między- gatunkowej przyjaźni rozpoczęła się od wspólnego polowania? No i jak to się stało, że nauczyliśmy się skutecznie psy trenować i zaczęliśmy się nazywać ich opiekunami, a nie panami?

W tej książce postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wiele innych. Uważamy, że aby nawiązać trwałą i głęboką relację z psem, opiekun powinien najpierw zrozumieć swojego czworonoga, czyli poznać jego charakter, wsłuchać się w potrzeby i starać się trafnie odczytywać zachowania. Zaczniemy więc od wyjaśnienia, dlaczego współczesne psy są tak różne - skąd pochodzą poszczególne typy i rasy, w jakich celach były hodowane, jak wyglądał ich łańcuch łowiecki i jak historia ich ewolucji wpłynęła na dzisiejszy charakter oraz wygląd mopsów, jack russell terrierów czy owczarków podhalańskich.

Wierzymy jednak, że ostateczne usposobienie psiaka wynika z jego osobistej historii, cech osobniczych i procesu socjalizacji - aby zrozumieć danego czworonoga, należy go najpierw poznać. Dlatego też nie znajdziecie w tej książce uogólnień i rad. Nie powiemy wam, która rasa sprawdzi się w domu z małymi dziećmi albo fajnie odnajdzie się w dużej rodzinie. Podpowiemy natomiast, jak zabrać się do poszukiwania wymarzonego psa i dlaczego kluczowym kryterium przy wyborze takiego towarzysza powinien być nasz tryb życia (zależnie od tego, czy kochacie bieganie po górach, czy może wolicie spędzać wieczory na kanapie przy Netflxie).

No dobrze, ale co dalej? Załóżmy, że ten wymarzony i wyczekany pupil zawitał już w nasze progi. Jak sprawić, żeby codzienne życie z psem przebiegało bezproblemowo i było satysfakcjonujące dla obu stron? Kluczem do tego jest zrozumienie psich emocji, a te bywają bardzo różnorodne i skomplikowane. Emocje motywują zachowania naszych podopiecznych, od nich zależy także powodzenie treningu. Pokażemy wam, jak dostrzec, co pies czuje w danej sytuacji, i jak wykorzystać tę wiedzę, aby nauczyć go zachowań, których oczekujemy. W książce znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek szkoleniowych, które będziecie mogli wypróbować z waszymi podopiecznymi.

Bardzo nam zależy, żeby ludzie traktowali psy z większym szacunkiem. Dotyczy to zarówno respektowania fizycznej strefy komfortu psa, jak i dbania o jego dobro- stan psychiczny i zaspokajania podstawowych potrzeb, o których szczegółowo wam opowiemy. Relacja człowieka z psem przypomina jego związek z drugim człowiekiem, który opiera się na szacunku, cierpliwości, skutecznej komunikacji i wzajemnej opiece. Obustronne zaufanie pozwoli nam także zaoferować psu możliwość wyboru, podejmowania decyzji w określonych sytuacjach. Wszystko to wymaga od nas zrozumienia psiego języka i sposobu, w jaki te wspaniale zwierzaki postrzegają świat. Chcemy zachęcić was do głębszego poznania zarówno całego psiego gatunku, jak i osobowości waszego towarzysza.

Pies to wspaniały kompan. Daje nam swoją przyjaźń i czułość, zapewnia towarzystwo, podnosi na duchu niezależnie od okoliczności. Aby jednak relacja z naszym podopiecznym była naprawdę udana, powinniśmy przygotować się na poświęcenia oraz zaakceptować fakt, że czasem trzeba będzie pójść na kompromis. Jeśli chcemy, żeby życie z psem było fajne, ciekawe i pełne prawdziwej bliskości, musimy być gotowi na zmiany.

Jeżeli uważnie wsłuchamy się w to, co zwierzak chce nam powiedzieć, i nauczymy się mu odpowiadać, pies będzie szczęśliwy. A my wraz z nim.

Zosia i Piotrek

 

SPIS TREŚCI

ROZDZIAŁ I. UDOMOWIENIE PSÓW 11

Dawno, dawno temu 13

Czy można udomowić wilka? 15

Profesjonaliści, przyjaciele psów 22

Karolina Hołda. Pies je tak, jak lubi, a opiekun powinien wiedzieć lepiej! 23

ROZDZIAŁ II. RASA TO NIE WSZYSTKO 35

Wymarzony pies 37

Dawne instynkty w industrialnym świecie 41

Jagna Nowotarska. Pies uczy się nas, a my psa 88

ROZDZIAŁ III. HISTORIA I EWOLUCJA METOD

PRACY Z PSAMI 97

Behawiorysta 99

Wojsko i kary 100

Kij i marchewka 107

Marchewka i strata 115

Tylko marchewka i dobre planowanie 117

Uzyskiwanie zachowań 118

Wybieram pracę z tobą 122

Trening a praca z psami z problemami behawioralnymi 125

Budujemy dobrą relację, tworzymy lepszy język 127

Chirag Patel. Uczmy się od siebie 131

ROZDZIAŁ IV. DAJ PSU WYBÓR 141

Dialog zamiast rozkazu 143

Wypracowanie zgody 151

Najpierw obserwacja, potem komunikacja 160

Kasia Patej. Szanujmy psa jako psa 166

ROZDZIAŁ V. ŚWIAT PSICH EMOCJI 175

Emocje wyższe i pierwotne 177

Zwierzęcy punkt widzenia 178

Badania naukowe 181

Człowiek w psie, pies w człowieku 185

Takie same, a jednak inne 188

Martyna Woszczyło. Zwracaj uwagę na psi nastrój 203

ROZDZIAŁ VI. KOMUNIKACJA 209

„Jestem szczęśliwy, bo rozumiany” 211

Trzy elementy psiego szczęścia 212

Odgłosy, węch, sposób poruszania się 216

Psie spotkania 218

Gdy pies spotyka psa 220

Jedno zachowanie, wiele znaczeń 227

Zabawa i demonstracja 242

W dialogu z psem, który się boi 249

Potrzebny dialog 254

Obserwujemy Psie Spotkania 259

Kontroluję i deeskaluję 274

Paula Gumińska. Trening psa to jego prawo, nie przywilej 290

Zakończenie 297

Podziękowania 299

Polecane lektury 300