Szkodniki ozdobnych krzewów liściastych i pnączy
- Wydawnictwo: Plantpress
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Grażyna Soika, Gabriel Łabanowski
- Wydawca, rok wydania: Plantpress, 2015
- Liczba stron : 192
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 235 mm
- ISBN: 978-83-64729-11-9
- egz.
- 59,90 zł
Opisy szkodników roślin ozdobnych identyfikacja wyglądu i biologii występujących na krzewach ozdobnych i pnączach nicieni, roztoczy i owadów
Jest to już drugie wydanie książki, które powstało z połączenia „Ochrony ozdobnych krzewów liściastych" i „Ochrony pnączy", wydanych 14 lat temu. Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo znacznie poszerzone o opisy nowych szkodników roślin ozdobnych. Książka ta jest wynikiem dwudziestoletnich obserwacji prowadzonych głównie w szkółkach produkujących drzewa i krzewy ozdobne oraz pnącza na terenie całego kraju, ale także w ogrodach botanicznych, parkach miejskich i ogrodach przydomowych. Zawarliśmy w niej informacje na temat wyglądu i biologii występujących na krzewach ozdobnych i pnączach nicieni, roztoczy i owadów, a także scharakteryzowaliśmy objawy żerowania i podali optymalne terminy zwalczania poszczególnych szkodników, ze wskazaniem na grupę środków ochrony roślin.
Opisy wzbogaciliśmy licznymi ilustracjami uszkodzeń roślin i ich sprawców, co w znakomity sposób ułatwia i pozwala postawić prawidłową diagnozę. W celu identyfikacji niektórych szkodników wykorzystaliśmy rysunki lub zdjęcia mikroskopowe wskazujące na cechy morfologiczne ułatwiające rozpoznanie gatunku.
Przy każdym szkodniku w akapicie „zwalczanie" wymieniona jest grupa środków chemicznych lub biologicznych i podany jest przykładowy preparat. Alfabetyczny wykaz i charakterystykę wszystkich środków roztoczo- i owadobójczych zarejestrowanych do zwalczania szkodników na roślinach ozdobnych zawarliśmy w tabeli 1, a uzupełnieniem tej tabeli jest kolejna (tab. 2) z podziałem na grupy chemiczne i mechanizmy działania poszczególnych substancji czynnych zawartych w preparatach. Jej zadaniem jest prawidłowy dobór środków ochrony w celu przemiennego stosowania, aby nie dopuścić do uodpornienia się agrofagów. Ułatwia ona również decyzję przy zakupie środka ochrony w przypadkach, kiedy dana substancja czynna znajduje się w kilku preparatach pochodzących z handlu równoległego. Zestawiliśmy również wszystkie organizmy pożyteczne wykorzystywane do zwalczania szkodników, głównie w szklarniach i pod osłonami (tab. 3).
Książka autorstwa specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – dr hab. Grażyny Soiki (prof. IO) oraz prof. dr. hab. Gabriela Łabanowskiego. Lata doświadczeń, obserwacji i współpracy z polskimi szkółkarzami oraz firmami zajmującymi się pielęgnacją zieleni miejskiej pozwoliły na opracowanie obszernego kompendium (bogato ilustrowanego) uwzględniającego informację o realnych zagrożeniach dla tytułowej grupy roślin oraz o metodach integrowanej ochrony przed znanymi i całkiem nowymi w Polsce szkodnikami krzewów liściastych.