Tajemnice drzew owocowych

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Augustyn Mika
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2016
  • Liczba stron : 144
  • Oprawa i wymiary: twarda, 165 x 235 mm
  • ISBN: 978-83-09-01098-2
  • egz.
  • 38,90 zł

Opowieść o drzewach owocowych, zarówno tych często jak i rzadziej uprawianych, w sadach krajowych i w dalekim świecie. Autor opisuje piękno drzew – ciekawe liście, kwiaty, pąki – zdradza tajemnice życia tych wspaniałych roślin.

Tajemnice drzew owocowych” autorstwa prof. dr. hab. Augustyna Miki to opowieść o drzewach owocowych, zarówno tych często jak i rzadziej uprawianych, w sadach krajowych i w dalekim świecie.

Autor - niekwestionowany autorytet w dziedzinie sadownictwa –  zabiera nas w podróż po świecie różnorodnych drzew rodzących owoce. Opisuje ich piękno – ciekawe liście, kwiaty, pąki – zdradza tajemnice życia tych wspaniałych roślin.

• Czy pamiętacie nasze dawne odmiany jabłoni – Królową Renet, Malinową Oberlandzką,

Kosztelę? Gruszki muszkantelki, cukrówki, bergamotki, owsianki, kalebasy?

• Czy widzieliście kiedyś kwiaty granatu, palmy daktylowej albo banana?

• Czy wiecie, jaką skarbnicą witamin i mikroelementów są owoce?

 „W okresie powojennym wiejskie chaty poszyte słomą kryły się pod okapem starych, rozłożystych jabłoni i grusz, chroniąc się od wiatru i słonecznego żaru. W koronach drzew gnieździły się szpaki, a w dziuplach osy i szerszenie. Dzieci wiejskie nie otrzymywały słodyczy, toteż wszystkie owoce były dla nich dużą atrakcją. Drzewa rozwijały wyobraźnię swoją tajemniczością. Można było się wdrapać na wierzchołek wysokiej gruszy i zobaczyć daleki horyzont albo zbudować szałas w konarach, lub ukryć swoje skarby w dziupli.

Dziś większość starych drzew owocowych została wycięta, a w ich miejsce posadzono tuje, które nie rodzą soczystych owoców. Nieliczne drzewa, które pozostały, przyciągają nasz wzrok w okresie kwitnienia, ponieważ są piękne. Później, gdy zaowocują, rzadko zwracamy na nie uwagę, a szkoda, bo kryją w sobie tajemnice i wartości niedoceniane. Wiele drzew owocowych rosnących w naturze, poza sadem, rodzi owoce jadalne i bardzo wartościowe dla zdrowia, zawierające dużo witamin, cukrów, kwasów, garbników, soli mineralnych, karotenu, antocyjanów, flawonów i innych związków biologicznie czynnych pożytecznych dla zdrowia.”

Augustyn Mika, Skierniewice 2016 r.

Spis treści

DRZEWA OWOCOWE UPRAWIANE W POLSCE

... najczęściej uprawiane

Jabłoń; Grusza ; Śliwa; Wiśnia; Czereśnia; Orzech włoski; Leszczyna; Brzoskwinia i nektaryna; Morela

... rzadziej uprawiane

Pigwa i pigwowce; Morwa; Jarzębina; Dereń jadalny; Czeremcha amerykańska; Świdośliwa; Rokitnik; Nieszpułka; Kasztan jadalny

EGZOTYCZNE DRZEWA OWOCOWE

... klimatu ciepłego

Drzewo figowe; Migdał; Pistacja; Persymona, czyli owoc kaki; Oliwka europejska; Granat właściwy; Nieśplik japoński

... klimatu gorącego   

Owoce cytrusowe; Cytryna; Pomarańcza; Mandarynka; Grejpfrut; Pompela; Limonka; Cytron; Kumkwat; Palma daktylowa; Palma kokosowa; Awokado; Mango indyjskie; Liczi; Rambutan; Karambola; Papaja; Bananowce i banany