Uprawa roli i roślin z elementami herbologii
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Marzena Błażewicz-Woźniak, Tadeusz Kęsik, Mirosław Konopiński
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, 2014
- Liczba stron : 303
- Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7259-222-4
- egz.
- 65,00 zł
Książka ma być źródłem wiedzy umożliwiającym opanowanie podstawowych zagadnień z zakresu uprawy roli i roślin oraz herbologii
Książka ma być źródłem wiedzy umożliwiającym opanowanie podstawowych zagadnień z zakresu uprawy roli i roślin oraz herbologii. Poznanie wpływu techniki uprawy roli i oddziaływania roślin uprawnych na środowisko, zalet prawidłowego zmianowania roślin i płodozmianu, a także znaczenia chwastów w przyrodzie, ma fundamentalne znaczenie w prowadzeniu produkcji roślinnej. Wiedza o uprawach rolniczych i czynnikach agrotechnicznych korzystnie wpływających na środowisko jest niezbędna studentom ogrodnictwa z uwagi na konieczność właściwego gospodarowania naturalnymi zasobami Ziemi według zasad i zaleceń rolnictwa zrównoważonego.
Niniejsze opracowanie przeznaczone jest dla studentów ogrodnictwa i przystosowane pod względem tematycznym do programu nauczania na tym kierunku studiów. Podręcznik ten ma służyć jako materiał pomocniczy do ćwiczeń oraz źródło wiedzy umożliwiające poznanie podstawowych zagadnień z zakresu uprawy roli i roślin. Wpłynie też z pewnością na poprawę warunków i efektów kształcenia z tej dziedziny.
Dokładne zaznajomienie się z najważniejszymi czynnikami warunkującymi uzyskiwanie wysokich i dobrej jakości plonów ma fundamentalne znaczenie w prowadzeniu i zarządzaniu produkcją roślinną. Nabycie w trakcie nauki umiejętności właściwej oceny wpływu techniki upraw)- roli i wiedzy o oddziaływaniu roślin uprawnych na środowisko, poznanie zalet prawidłowego zmianowania roślin i płodozmianu, a także znaczenia chwastów w przyrodzie, pozwoli uczestnikom studiów należycie wykorzystać tę wiedzę w przyszłości, w pracy na rzecz polskiego rolnictwa i ogrodnictwa.
Ważnym zadaniem produkcji roślinnej jest nie tylko troska o wyżywienie człowieka i zwierząt, ale także dbałość o ich zdrowie oraz czystość środowiska przyrodniczego. W świetle zmian zachodzących w technice uprawy roli, strukturze zasiewów i chemizacji upraw oraz w świetle zmian klimatycznych, w uprawie roślin wyjątkowego znaczenia nabierają czynniki agrotechniczne, które pozytywie wpływają na środowisko, zapewniając roślinom dobre warunki wzrostu i korzystne stanowisko dla roślin następczych. Z tego też względu w całokształcie wykonywanych zabiegów agrotechnicznych szczególnie ważny jest właściwy dobór narzędzi i maszyn rolniczych oraz racjonalne następstwo uprawianych roślin, zapewniające korzystne warunki do ich wzrostu, plonowania oraz ochrony gleby przed degradacją.
Przekazanie studentom ogrodnictwa wiedzy o uprawach rolniczych jest niezbędne, z uwagi na konieczność właściwego gospodarowania naturalnymi zasobami Ziemi, według zasad i zaleceń rolnictwa zrównoważonego opartego na dyrektywach Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej.
W treści
I. Uprawa roli 7
Cele i zadania uprawy roli 8
Technika uprawy roli 17
Zespoły uprawek 29
Uprawa różnych rodzajów gleb 31
Uproszczenia w uprawie roli 35
II. Uprawa roślin 38
Rośliny zbożowe 38
Rośliny okopowe 60
Rośliny strączkowe (bobowate grubonasienne) 77
Rośliny bobowate drobnonasienne 87
Rośliny przemysłowe 97
III. Zmianowanie roślin i płodozmiany 115
Pojęcia i definicje 116
Podstawy zmianowania roślin 124
Układanie płodozmianu w praktyce 126
Rodzaje płodozmianów 127
IV. Chwasty 136
Wiadomości ogólne 136
Podział chwastów ze względu na miejsce występowania 138
Szkodliwość chwastów 140
Właściwości biologiczne chwastów 155
Źródła zachwaszczenia 159
Rozprzestrzenianie się chwastów 161
Pochodzenie chwastów 166
Stan zachwaszczenia a warunki glebowe 168
Układ piętrowy chwastów 171
Grupy biologiczne chwastów 173
Przegląd chwastów według grup biologicznych 178
Chwasty charakterystyczne dla poszczególnych grup roślin uprawnych 283
Metody oceny zachwaszczenia 286
Spis fotografii 294