Vademecum ochrony i nawożenia rzepaku

  • Wydawnictwo: Agro Wydawnictwo
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Agronom, 2018
  • Liczba stron : 226
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-947740-1-1
  • egz.
  • 39,90 zł

Oddajemy w Państwa ręce kompleksowe opracowanie pt.: „Vademecum ochrony i nawożenia rzepaku". Książka ta została opracowana przez znanych w kraju fachowców, którzy tematyką z tego zakresu zajmują się od wielu lat. W „Vademecum" znajdziecie Państwo wiadomości, które mogą być pomocne w wielu sytuacjach, od których zależy pomyślność potencjalnych plonów. Uprawa rzepaku wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia i tylko połączenie tych dwóch elementów pozwala uzyskać wysoki plon o dobrej jakości.

Zagłębiając się w treść niniejszego „Vademecum" dowiecie się Państwo jak prowadzić uprawę, ochronę i nawożenie w sposób pozwalający uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Oczywiście, ilość opadów oraz reakcja roślin na ich częstotliwość to czynniki mające wpływ na rozwój roślin rzepaku, jednakże umiejętne połączenie informacji zawartych w „Vademecum" z prawidłowym doborem odmiany i zracjonalizowanym nawożeniem pozwala na skuteczne prowadzenie plantacji. Dzięki opisom agrotechniki, charakterystyki odmian i żywienia roślin, a także kompleksowej ochrony chemicznej obejmującej zwalczanie chwastów, szkodników, grzybów i innych organizmów powodujących choroby producenci rolni korzystający z wiedzy zawartej w „Vademecum" upewnią się, że podejmują właściwe decyzje.

Zachęcamy do lektury opracowania przypominając, że podstawową wiedzę na temat stosowania każdego środka ochrony roślin stanowi zawsze informacja zawarta w etykiecie środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi*.

Dziękując za zaufanie i wybór naszego opracowania życzymy owocnej i przydatnej lektury oraz wielu sukcesów we wdrażaniu wiedzy zawartej w „Vademecum ochrony i nawożenia rzepaku" do codziennej praktyki ochrony roślin.

 

Spis treści

Co znajdziesz w Vademecum?

Przebieg wegetacji

AGROTECHNIKA I ODMIANY

Agrotechnika uprawy rzepaku ozimego

Nowe odmiany rzepaku ozimego wpisane do Krajowego Rejestru w roku 2018

CHOROBY

Czerń krzyżowych; Kiła kapusty; Mączniak rzekomy krzyżowych; Sucha zgnilizna kapustnych; Szara pleśń; Werticilioza rzepaku; Wirus żółtaczki rzepy; Zgnilizna twardzikowa

CHWASTY

Bodziszek drobny; Chaber bławatek;Fiołek polny; Gwiazdnica pospolita; Mak polny;Maruna nadmorska; Przełączniki; Przytulia czepna; Samosiewy zbóż; Tasznik pospolity

SZKODNIKI

Chowacz podobnik; Chowacz brukwiaczek; Chowacz czterozębny; Gnatarz rzepakowiec; Mszyca brzoskwiniowa; Mszyca kapuściana; Pchełka rzepakowa; Pchełki ziemne; Pryszczarek kapustnik; Rolnice; Słodyszek rzepakowy; Ślimaki; Śmietka kapuściana; Tantniś krzyżowiaczek; Zwierzęta łowne i ptaki

NAWOŻENIE IADIUWANTY

Nawożenie rzepaku ozimego

Adiuwanty

PRZYDATNE INFORMACJE

Mechanizmy działania substancji czynnych

Charakterystyka formulacji

Literatura

Indeks substancji czynnych

Indeks środków ochrony roślin

 

„Vademecum ochrony i nawożenia rzepaku" zostało opracowane pod redakcją naukową Profesora Marka Korbasa przy udziale wielu najlepszych autorytetów zajmujących się ochroną, nawożeniem i odmianami oraz agrotechniką.

W pierwszym rozdziale opisana jest agrotechniką, która obejmuje wszystkie istotne elementy: wymagania klimatyczne i glebowe, płodozmian, przygotowanie gleby do siewu, uprawę, uproszczenia, siew powiązany z normą wysiewu i terminami.

Rozdział o najnowszych odmianach rzepaku ozimego uwzględnia dodatkowo wymagane informacje o odmianach odpornych i tolerancyjnych na agrofagi, co jest głównym kryterium integrowanej ochrony roślin. Najważniejsze agrofagi, czyli patogeny, szkodniki i chwasty zostały przedstawione w ujęciu bardzo nowoczesnym z wykorzystaniem potrzebnych i artystycznych zdjęć oraz rysunków faz rozwojowych roślin rzepaku wg BBCH w połączeniu z terminami występowania agrofagów oraz integrowanymi metodami zwalczania. Dla każdego agrofaga podano wszystkie substancje czynne, które aktualnie wchodzą w skład zarejestrowanych środków ochrony roślin.

Rozdział o zrównoważonym nawożeniu opracowany został według tendencji, które wpisują się w integrowaną produkcję oraz ochronę rzepaku.

„Vademecum ochrony i nawożenia rzepaku" jest pierwszym w Polsce nowoczesnym opracowaniem, które w sposób przystępny ułatwia realizację integrowanej produkcji i ochrony roślin i dlatego powinno być szeroko wykorzystywane przez najlepszą praktykę rolniczą oraz doradców i wszystkich związanych z produkcją roślin oleistych.