Weterynaria w Terenie - choroby koni część 7
- Wydawnictwo: ELAMED
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: ELAMED, 2022
- Liczba stron : 68
- Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
- ISBN: 978-83-66984-20-2
Drodzy Czytelnicy
Kilka dni temu dotarta do nas smutna wiadomość. Zmarł prof. Jerzy Kita. Jeden z założycieli i długoletni Prezes Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Nasz nauczyciel, mentor i przyjaciel, Wujek Jurek... Prof. Kita był znakomitym lekarzem weterynarii, naukowcem i dydaktykiem-wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń lekarzy weterynarii i studentów. Dwukrotnie był Dziekanem WMW w Warszawie oraz kierownikiem Zakładu Chorób Zakaźnych WMW w Warszawie, członkiem zarządu i prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Zawsze życzliwy, oddany sprawom ludzi i zwierząt. Cześć Jego pamięci.
Powoli wracamy do normalności, przynajmniej jeśli chodzi o stan pandemii. Właśnie przed chwilą usłyszałem w radio obiecujące informacje dotyczące jego zniesienia od połowy maja. Wobec tego cieszę się, że podjąłem decyzję o powrocie do organizowania naszych corocznych wrocławskich konferencji hipiatrycznych. Tegoroczna edycja będzie poświęcona w całości badaniu kupno-sprzedaż koni. Przyczynkiem do takiego tematu konferencji było opublikowanie na stronie PTH oficjalnego protokołu badania kupno-sprzedaż koni. Krok po kroku w trakcie naszego majowego spotkania omówiony zostanie cały etap badania i szczegółowo przedstawione badanie całego konia w aspekcie transakcji handlowej. Jakże ważny jest to temat, niech świadczy fakt, że praktycznie każdy z lekarzy do tej pory opracowywał swój własny protokół, różna była ponadto interpretacja uzyskanych wyników. Oczywiście protokół opracowany przez PTH jest swoistym kompromisem i każdy ma prawo dodać, ewentualnie odjąć, część projekcji bądź badań dodatkowych. Na pewno pomoże mniej doświadczonym lekarzom sprawniej poruszać się w tym świecie i ujednolicić system badania. A jeśli dodatkowo w trakcie konferencji pojawi się dyskusja nad jego kształtem, to tylko z korzyścią dla naszego spotkania.
Liczę na to, że w szerokim gronie spotkamy się pod koniec maja na naszej konferencji. Proszę mi wierzyć, ten miesiąc jest wyjątkowo piękny we Wrocławiu! Jeśli dołożyć do tego ogromną porcję wiedzy, możliwość spotkania ze znajomymi i posiedzenia przy ognisku w trakcie wieczornego spotkania, nie pozostaje nic innego jak tylko wziąć w niej udział.
Do zobaczenia we Wrocławiu.
Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź
VET-Kwestionariusz
Tworzymy zgrany tandem - rozmowa z lek. wet. Miłoszem Grabskim oraz piel. wet. Julie Grabską
KONIE
Zmiany w przepisach dotyczących wprowadzania koniowatych na teren Unii Europejskiej oraz aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej
Zołzy - czy mamy możliwości immunoprofilaktyki?
Czerniak u koni
Grzybicze zapalenie macicy u klaczy - przyczyny, diagnostyka oraz leczenie
Tasiemczyca jednokopytnych - mało znany problem w hodowli koni
Jak odpowiedni dobór klaczy biorczyni i jej synchronizacja wpływają na powodzenie transferu zarodków u klaczy
Kontuzje mięśnia międzykostnego - częsty uraz koni sportowych
Rak płaskonabłonkowy zatoki szczękowej kuca - opis przypadku