Wybrane zagadnienia z technologii żywności pochodzenia roślinnego
- Wydawnictwo: SGGW
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: red. Marta Mitek , Krzysztof Leszczyński
- Wydawca, rok wydania: SGGW, 2014
- Liczba stron : 345
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7583-576-2
Opisano procesy technologiczne przetwórstwa wybranych surowców pochodzenia roślinnego, zagadnienia związane z metodologią oceny parametrów jakości oraz bezpieczeństwa żywności pochodzenia roślinnego
W podręczniku opisano procesy technologiczne przetwórstwa wybranych surowców pochodzenia roślinnego. Zamieszczone blokowe schematy technologiczne pozwalają na prześledzenie kolejności operacji jednostkowych i roli, jaką pełnią w procesie przetwarzania i utrwalania żywności. Różnorodność gatunków i odmian surowców roślinnych oraz kierunków ich przetwarzania powoduje, że opisywane w podręczniku procesy technologiczne muszą być indywidualnie dostosowane do surowca. Wpływ na to ma także m.in. sezonowość podaży tych surowców w skali roku, znaczne zróżnicowanie cech technologicznych wynikające z rozproszenia terytorialnego upraw oraz dużej liczby producentów rolnych.
W podręczniku opisano również zagadnienia związane z metodologią oceny parametrów jakości oraz bezpieczeństwa żywności pochodzenia roślinnego oraz ocenę towaroznawczą surowców i produktów gotowych. Wskazano również na znaczenie aspektów żywieniowych w procesie przetwarzania surowców i produkcji żywności.
Zwrócono uwagę na stawiane przez organizacje handlowo-dystrybucyjne wymagania dotyczące standaryzacji i powtarzalnej jakości oraz trwałości produktów gotowych niezależnie od czasu i miejsca pozyskiwania surowców.
W poszczególnych rozdziałach pokazano zależność między wymaganiami odbiorców gotowych wyrobów a koniecznością otrzymania żywności bezpiecznej i trwałej.
Treści opracowania są zgodne z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacyjnych (w zakresie wiedzy, kompetencji i umiejętności) przewidzianych dla studiów I stopnia - inżynierskich realizowanych na kierunkach: technologia żywności i żywienie człowieka, bezpieczeństwo żywności oraz towaroznawstwo lub pokrewnych. Podręcznik może być przydatny także dla pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących żywność pochodzenia roślinnego.
W treści
I. TECHNOLOGIA PRZETWÓRSTWA OWOCÓW I WARZYW
1. Półprodukty owocowe i warzywne 17
2. Produkty pomidorowe 36
3. Soki i nektary 48
4. Konserwy owocowe i warzywne 67
5. Fermentowane napoje winiarskie 81
6. Produkty słodzone 98
7. Metody badań surowców, półproduktów oraz produktów owocowych i warzywnych 109
II. TECHNOLOGIA PRZETWÓRSTWA SUROWCÓW OLEISTYCH I PRODUKCJI KONCENTRATÓW SPOŻYWCZYCH
8. Surowce oleiste 143
9. Oleje jadalne 156
10. Tłuszcze modyfikowane 185
11. Margaryny 199
12. Majonezy 213
13. Preparaty białkowe 223
14. Koncentraty spożywcze w proszku 237
15. Kawa instant 247
III. TECHNOLOGIA PRZETWÓRSTWA ŻBÓŻ
16. Ziarna zbóż 261
17. Mąki 274
18. Kasze 285
19. Międzyprodukty piekarskie 297
20. Pieczywo 310
21. Wyroby z ciasta biszkoptowo – tłuszczowego 323
22. Makarony 333