Zboża ozime wiosną

  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2020
  • Liczba stron : 46
  • Oprawa i wymiary: miękka, 210 x 295 mm
  • ISBN: 978-83-7940-001-0
  • egz.
  • 25,00 zł

Publikacja zbiorowa przygotowana pod redakcją Tygodnika Poradnika Rolniczego, przeznaczona głównie dla rolników, którzy uprawiają zboża, w tym szczególnie zboża ozime. Dokonano w niej szacowania kondycji zbóż i potencjału plonotwórczego, które są podstawą intensywności prowadzenia łanu. Traktuje ona również o problemach wiosennej presji chwastów, chorób i szkodników oraz sposobach ich zwalczania. Przedstawiono w niej także zasady skracania poszczególnych gatunków zbóż.

Publikacja zawiera też liczne zalecenia i porady w formie tabel zawierające np.:

  • zestawienie przykładowych herbicydów do wiosennego zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach ozimych,
  • wykaz retardantów wzrostu stosowanych w zapobieganiu wyleganiu zbóż ozimych i jarych,
  • zestawienie insektycydów do zwalczania szkodników zbóż w uprawie pszenicy ozimej.

Zboża ozime wiosną - ostatnie lata są coraz bardziej wymagającymi dla rolników uprawiających zboża ozime. Deficyt wody w znacznym stopniu ogranicza plony zbóż ozimych. Na dodatek łagodna jesienie i bezśnieżne zimy oraz chłodne przedwiośnie powodują znaczny wzrost zachwaszczenia ozimin, wzrost zagrożenia chorobami, jak i większą aktywność insektów.

Publikacja "Zboża ozime wiosną" opracowane przez wybitnych ekspertów oraz redakcję "Tygodnika Poradnika Rolniczego" ma pomagać rolnikom w wykonaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych w zbożach ozimych, aby ten przyniosły jak największy plon.

 

Drodzy Czytelnicy,

miniony sezon wegetacyjny po raz kolejny pokazał, że producenci zbóż muszą prowadzić produkcję roślinną z deficytem opadów. Zatem priorytetem w wiosennym nawożeniu roślin powinno być odpowiednie gospodarowanie wodą, tj. czynnikiem, który w głównym stopniu ogranicza poziom plonowania roślin uprawnych w Polsce. Ciepła jesień, bezśnieżna zima, opady w okresie zimowym i długa, chłodna wiosna z deficytem wody po ruszeniu wegetacji zbóż wymuszają adaptację praktycznych działań. W tym roku oziminy są silnie zachwaszczone, a chwasty mocno rozwinięte. Takie warunki atmosferyczne skutkują również zmianami w rozwoju roślin, stymulują też inne zmiany wynikające z zagrożenia roślin mikroorganizmami chorobotwórczymi. W tak zmiennych i nietypowych warunkach pogodowych bardzo trudno przewidzieć pojaw i szkodliwość owadów. Dodatkowo ochronie zbóż nie sprzyjają wyłączenia z obrotu i stosowania wielu substancji aktywnych.

Niniejsza publikacja podpowiada, jak radzić sobie z tymi wezwaniami.

Życzymy powodzenia w zgłębianiu fachowych porad i sukcesów w ich praktykowaniu.

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

 

Spis treści

Wiosenne szacowanie kondycji zbóż i potencjału

Nawożenie startowe azotem

Podział dawek azotu i nawożenie pszenicy na kłos

Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych

Perspektywa ochrony zbóż w 2020 roku

Retardanty wzrostu (skracanie)

Insektycydy przeciwko szkodnikom zbóż