Żywność prozdrowotna Składniki i technologia
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Czapski Janusz (red.), Górecka Danuta
- Wydawca, rok wydania: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2015
- Liczba stron : 439
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-7160-784-4
- egz.
- 46,00 zł
Książka ma pomóc w zrozumieniu roli różnych składników żywności w utrzymaniu dobrego zdrowia. Przedstawiono w nim funkcję tych składników oraz zagadnienia surowcowe i technologiczne związane z produkcją żywności o charakterze prozdrowotnym.
Sposób żywienia ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Pomimo zaawansowanych badań biologicznych, medycznych i genetycznych, nadal istnieje wiele czynników ryzyka chorób dietozależnych, takich jak: nadwaga, otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy niektóre nowotwory. Stale wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością, które zagrażają długości i jakości ich życia. Przez dobór odpowiednich składników w diecie oraz ich właściwe proporcje ryzyko to można znacznie ograniczyć. Intensywne badania w ostatnich kilku latach wskazują na istotny wpływ składników nieodżywczych występujących w surowcach roślinnych i zwierzęcych, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Obserwowane od kilkunastu lat wzmożone zainteresowanie konsumentów zdrowiem oraz żywnością i związaną z tym zmianą zachowań żywieniowych przyczyniły się do rozwoju nowego segmentu żywności prozdrowotnej. Obecności składników prozdrowotnych w tego rodzaju żywności przypisuje się rolę wspomagającą w zapobieganiu niektórym schorzeniom. Prowadzenie działań promujących zachowania prozdrowotne jest jednym z ważnych elementów strategii żywienia.
Niniejsze opracowanie ma pomóc w zrozumieniu roli różnych składników żywności w utrzymaniu dobrego zdrowia. Przedstawiono w nim funkcję tych składników oraz zagadnienia surowcowe i technologiczne związane z produkcją żywności o charakterze prozdrowotnym.
Książkę podzielono na dziewięć głównych rozdziałów. W pierwszej części zawarto wiadomości wprowadzające do zagadnień dotyczących żywności prozdowotnej, w której istotną rolę odgrywają związki bioaktywne oraz biodostępność składników biologicznie aktywnych. W następnej części omówiono najważniejsze składniki bioaktywne oraz ich prozdrowotne oddziaływanie na organizm, a także charakterystykę substancji stosowanych w produkcji żywności niskokalorycznej. Kolejną część poświęcono zagadnieniom surowcowym i technologicznym produkcji żywności prozdrowotnej. Zaprezentowano również nowoczesne metody stosowane w przetwarzaniu i utrwalaniu takiej żywności. W ostatnim rozdziale opracowania przedstawiono żywność prozdrowotną w świetle norm prawnych.
Przedstawienie w jednym opracowaniu współczesnego stanu wiedzy na temat składników biologicznie aktywnych występujących w żywności stało się możliwie dzięki współpracy wielu osób z różnych jednostek. Autorzy niniejszego opracowania żywią nadzieję, że zawarte treści pozwolą pogłębić wiedzę dotyczącą poruszanej w tekście problematyki oraz będą znaczącym głosem w dyskusji nad różnie interpretowanymi zagadnieniami związanymi z obecnością składników bioaktywnych i ich wpływem na zdrowie człowieka.
Książka jest adresowana do studentów kierunków związanych z technologią żywności i żywieniem człowieka, dietetyką, towaroznawstwem, a także do pracowników zakładów przemysłu spożywczego, zainteresowanych wdrażaniem do produkcji wyrobów z udziałem składników bioaktywnych.
W treści:
Żywność prozdrowotna - terminologia, składniki, informacja dla konsumenta
Wpływ bioaktywnych składników żywności na zdrowie człowieka
Biodostępność biologicznie aktywnych składników żywności
Przeciwutleniacze w żywności
Charakterystyka składników bioaktywnych
Błonnik pokarmowy
Oligosacharydy
Związki fenolowe
Fitoestrogeny
Betalainy
Glukozynolany
Fityniany
Karotenoidy
Sterole roślinne
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
Bioaktywne peptydy uwalniane z białek żywności
Probiotyki i prebiotyki
Substancje stosowane w produkcji żywności niskokalorycznej
Surowce i technologia żywności prozdrowotnej
Zboża i przetwory zbożowe
Owoce i warzywa oraz ich przetwory
Mięso i produkty mięsne
Mięso drobiowe i jego przetwory
Jaja
Mleko i jego przetwory
Produkty tłuszczowe
Herbata, kawa, kakao i napoje bezalkoholowe
Żywność fermentowana
Nowoczesne metody stosowane w przetwarzaniu i utrwalaniu żywności prozdrowotnej
Żywność prozdrowotna w świetle norm prawnych