Atlas chwastów dla praktyków
- Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Rolnicze
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: Tomasz Czubiński, Adam Paradowski
- Wydawca, rok wydania: Polskie Wydawnictwo Rolnicze, 2018
- Liczba stron : 328
- Oprawa i wymiary: twarda, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-61078-79-1
- egz.
- 98,00 zł
Atlas chwastów dla praktyków zawiera omówienie najważniejszych gatunków chwastów wraz ze zdjęciami, które przedstawiają chwasty w fazie siewki, kwitnące i dojrzałe oraz powiększone nasiona, co pozwoli na identyfikację chwastu.
W zestawie kupisz taniej
Wydawać się może, że o chwastach i ich zwalczaniu powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego! Świadczy o tym książka, którą trzymają Państwo w ręku. Gdyby temat herbologii (nauki o chwastach) był tak prosty i doskonale rozpoznany, poprzednie wydania „Atlasu" nie rozeszłyby się jak ciepłe bułeczki. Rolnicy, doradcy, przedstawiciele handlowi, naukowcy, studenci i pasjonaci tej tematyki nie dopytywaliby się o możliwość jego zdobycia, podczas gdy magazyny wydawnictwa świeciły pustkami! Trzeba było przygotować wydanie trzecie.
Od czasu, gdy w 2014 r. przygotowaliśmy pierwsze wydanie „Atlasu chwastów dla praktyków" dużo się zmieniło. Dlatego trzeba było zaktualizować wiele informacji. Część substancji czynnych i herbicydów zniknęła na skutek wycofania ich z rynku decyzjami politycznymi lub w trosce o środowisko i zdrowie. O losie innych zdecydowały firmy produkujące wycofując je ze sprzedaży. Ograniczono dawkowanie kolejnych substancji. Ponadto zdobyliśmy kolejne informacje o skuteczności. Spowodowało to, że trzeba było zaktualizować informacje o możliwości zwalczania. No i w końcu, na prośby rolników-czytelników, postanowiliśmy uzupełnić „Atlas" o dodatkowe informacje o kolejnych gatunkach chwastów, z którymi mają oni problem.
„Atlas chwastów dla praktyków" wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesnego rolnictwa. Umożliwia spełnianie wymagań prawnych dzięki określeniu progów szkodliwości czy uzasadnienia konieczności zwalczania, daje też doskonałe narzędzie do określania dawek herbicydów.
Rozpoznanie gatunku rośliny niepożądanej to zaledwie połowa drogi, jaką musimy pokonać zmagając się z problemem zwalczania chwastów. To pierwszy krok niezbędny do odniesienia sukcesu. Pozwala na wybór odpowiedniej metody ograniczania szkód. Jest to szczególnie istotne w metodach integrowanej ochrony roślin. W końcu, gdy rozpoznamy chwast i wybierzemy najlepszą metodę jego zwalczania, przychodzi czas na jej zastosowanie, czyli najczęściej użycie herbicydu. Jednak musimy pamiętać o tym, aby metody ochrony były bezpieczne dla przyrody, która jest swoistym warsztatem pracy rolnika. Zapewnić to możemy dzięki doborowi dawki w sam raz skrojonej do zagrożenia, wyborowi terminu zabiegu oraz odpowiedniemu zmianowaniu preparatów.
„Atlas chwastów dla praktyków" zawiera najważniejsze, praktyczne informacje. Na setkach fotografii widnieją siewki, nasiona i chwasty dorosłe. Dowiemy się, kiedy przypada szczyt kwitnienia lub osypywania nasion. W końcu zdobędziemy najważniejszą informację: na jaką substancję herbicydową dany gatunek jest wrażliwy i jaka powinna być jej dawka. Ponieważ same substancje są jedynie częścią zaleceń, na ostatnich stronach znajdą Państwo tabele z herbicydami selektywnymi i zakresem ich rejestracji w uprawach rolniczych.
Zwalczanie chwastów trzeba prowadzić kompleksowo, tzn. wszystkich ważnych gospodarczo gatunków, występujących w danej uprawie. Nie można sobie pozwolić na skupianie się na tylko jednym czy na dwóch gatunkach. Powstaje więc pytanie: po co w ogóle rozpoznawać chwasty, skoro i tak trzeba dobrać herbicyd o szerokim spektrum działania? Odpowiedź na nie pozornie zaprzecza wcześniejszemu założeniu o kompleksowym podejściu do ochrony przed chwastami — musimy umieć rozpoznać pojedynczy gatunek, ponieważ to zwykle on stanowi największy problem.
Stosując herbicydy zwalczające wiele gatunków chwastów, zawierające dwie, trzy, a nawet cztery substancje aktywne, spodziewamy się, że pole będzie wolne od chwastów. Tymczasem często okazuje się, że wśród roślin uprawnych pojawia się nieznany nam gatunek niepożądany. To jedna z prawidłowości przyrody - jeśli powstaje luka (nisza ekologiczna) w wyniku działania herbicydów, natychmiast jest ona zapełniana przez odporne gatunki. I w tym właśnie momencie pojawia się konieczność rozpoznania gatunku i doboru skutecznego herbicydu. Wtedy właśnie przyda się „Atlas chwastów dla praktyków ".
„Atlas chwastów dla praktyków" to nie tylko narzędzie do rozpoznawania chwastów, czyli setki zdjęć chwastów — od nasiona, przez siewkę aż do dorosłych osobników. Ikonograficznie przedstawia też cechy roślin i ich rozwoju. Jednak dla rolników-praktyków, do których jest on skierowany, to przede wszystkim kompendium chemicznego zwalczania chwastów — substancje aktywne, dawki oraz ich skuteczność.