Żywienie koni

  • Wydawnictwo: PWRiL
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: Helmut Meyer, Manfred Coenen
  • Wydawca, rok wydania: PWRiL, 2009
  • Liczba stron : 302
  • Oprawa i wymiary: twarda, 175 x 245 mm
  • ISBN: 978-83-09-01037-1
  • egz.
  • 44,90 zł

Kompleksowe kompendium wiedzy o żywieniu koni. Wymieniono błędy żywienione i pokazono ich skutki.

W bogatej ofercie nauko­wych i popularnonaukowych opracowa­ń, poświęconych głównie hodowli i użytkowaniu koni brak zwartego opracowania poświęconego w całości ży­wieniu koni. Przykładowo, dotychczaso­we dane na temat całkowitego zapotrzebo­wania koni wyścigowych czy też ogierów rozpłodowych na energię pochodzą tylko z obserwacji praktycznych. Skład dawki po­karmowej, częstotliwość żywienia, rodzaj i zakres stosowanych dodatków paszowych są często tajemnicą danej stajni. Wszystko to sprawia, że wiele osób zainteresowanych utrzymaniem tych zwierząt ma ogromne problemy ze znalezieniem miarodajnych i wyczerpujących informacji na temat ży­wienia koni.

Należy mieć nadzieję, że przekazane do rąk Czytelnika polskie wydanie książki „Żywie­nie koni" będzie w tym względzie pomocne. Jest ona skierowana do wszystkich, którym poprawne, zgodne z dobrostanem zwierząt żywienie koni leży głęboko na sercu.

Przydatne informacje znajdą w niej zarów­no Czytelnicy, którzy mają głęboką wiedzę fachową, jak i tacy, którzy w żywieniu koni stawiają pierwsze kroki. Autor, będący z wykształcenia lekarzem weterynarii, wiele miejsca poświęca błędom żywieniowym oraz, co bardzo ważne, ich ewentualnym skutkom i sposobom zapobiegania.

Dobrze i przystępnie opracowany rozdział poświęcony fizjologii przewodu pokarmo­wego konia, jak również szeroko rozbudo­wane informacje na temat bazy paszowej, składu chemicznego i właściwości pasz sprawiają, że opracowanie to spełnia także kryteria podręcznika akademickiego.

Trafiające do rąk polskiego Czytelnika, czwarte, znacznie poszerzone w stosunku do wcześniejszych, wydanie „Żywienia ko­ni" prof. dr. Helmuta Meyera zostało bar­dzo dobrze przyjęte przez niemieckich hodowców koni. Miejmy nadzieję, że spełni ono także oczekiwania hodowców i pasjo­natów koni w Polsce. 

Prof. dr hab. Antoni Lipiec Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

W treści:

 

1. Od liściożercy do „owsianego silnika" 13

2. Wiadomości ogólne 19

3. Podstawy żywienia  27

4. Zapotrzebowanie na energię, składniki pokarmowe i strukturalne  57

5. Pasze 99

6. Stajnia  149

7. Żywienie praktyczne 157

8. Żywienie szczegółowe 167

9. Choroby i zaburzenia o podłożu żywieniowym 209

10. Dietetyka 245

11.  Żywienie a ochrona zwierząt  265