Zasady jazdy konnej część 2. Specjalistyczne wyszkolenie jeźdźca i konia

  • Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
  • Dostępność: Wysyłka w 12 godzin
  • Autor: praca zbiorowa
  • Wydawca, rok wydania: Akademia Jeździecka, 2022
  • Liczba stron : 296
  • Oprawa i wymiary: miękka, 165 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-940171-8-7
  • szt.
  • 79,00 zł

W zestawie kupisz taniej

Zasady jazdy konnej część 2. Specjalistyczne wyszkolenie jeźdźca i konia

Zasady jazdy konnej część 2. Specjalistyczne wyszkolenie jeźdźca i konia

79,00 zł
Zasady jazdy konnej część 1. Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia

Zasady jazdy konnej część 1. Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia

72,90 zł
Zasady jazdy konnej część 3 Lonżowanie

Zasady jazdy konnej część 3 Lonżowanie

77,00 zł
228,90 zł
205,00 zł

Nowe wydanie podręcznika „Zasady jazdy konnej część 2 – Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia” przeszło gruntowną przemianę, zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym, przy uwzględnieniu sprawdzonej wiedzy mistrzów sztuki jeździeckiej. System zaawansowanego wyszkolenia jeźdźca i konia uzupełniono o najnowszą wiedzę z zakresu teorii treningu i ruchu. W porównaniu do poprzedniego wydania większy nacisk położono na całokształt interakcji między koniem a jeźdźcem. Prawidłowy dosiad i postawa konia pod jeźdźcem rozumiane są jako rezultat całościowej jazdy.

„Zasady jazdy konnej” to zbiór cennych reguł wyznaczających kierunek szkolenia jeźdźca i konia, przydatnych dla zaawansowanych osób uprawiających jazdę konną, instruktorów, trenerów, a także sędziów i zawodników jeździectwa.

Treść podręcznika została zaaprobowana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Poprzednie wydanie, którego tłumaczenie było dostępne w Polsce, pochodziło z 2000 roku

Drugi tom serii ukazał się po raz pierwszy w 1967 r. i jak dotąd doczekał się 14 wydań.

W 2020 r. przeszedł gruntowną przemianę, zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym, przy uwzględnieniu sprawdzonej wiedzy mistrzów sztuki jeździeckiej. Celem było zagwarantowanie szkolenia koni w zgodzie z ich naturalnymi cechami i potrzebami, a także utrzymanie ich w zdrowiu i dobrej kondycji.

„Zasady jazdy konnej. Część 2 - specjalistyczne wyszkolenie jeźdźca i konia" stanowią zbiór najważniejszych reguł dotyczących dalszego specjalistycznego szkolenia jeźdźców i koni w dyscyplinach ujeżdżenia, skoków i WKKW. Proces ten bazuje na prawidłowym i wszechstronnym wyszkoleniu podstawowym, które opisano w pierwszej części podręcznika zatytułowanej: „Zasady jazdy konnej. Część 1 - podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia".

Niniejsze czternaste, w znacznym stopniu zmienione wydanie drugiej części „Zasad jazdy konnej" jeszcze dokładniej omawia szczegółowy przebieg zaawansowanego szkolenia zawodników w zakresie ujeżdżenia, skoków przez przeszkody i WKKW. W wyczerpujący sposób przedstawia najważniejsze założenia i kryteria poszczegól¬nych etapów treningu aż do najwyższych klas sportowych w każdej z wymienionych dyscyplin. Wszystkie uwagi i wskazówki pochodzą od doświadczonych trenerów jeździectwa, zostały więc stworzone „przez praktyków, dla praktyków".

Nowością w tym wydaniu są informacje z zakresu teorii uczenia się, które rzucają nowe światło na przebieg procesów nauki u koni, a także elementy teorii sportu i treningu, niezbędne dla całościowego zrozumienia i zagwarantowania sukcesu szkolenia. Tylko takie podejście pozwala pogodzić trening sportowy z dbałością o dobro konia. Nadrzędnym celem szkolenia jeździeckiego jest uzyskanie harmonii i wzajemnego zaufania pomiędzy jeźdźcem a koniem, niezależnie od uprawianej dyscypliny i poziomu zaawansowania.

„Zasady jazdy konnej" to obowiązkowa lektura dla zawodników, instruktorów, sędziów i wszystkich osób zainteresowanych szkoleniem jeźdźców i koni w dyscyplinach ujeżdżenia, skoków przez przeszkody i WKKW, z poszanowaniem natury i potrzeb tych niezwykłych zwierząt, a także uzyskaniem najwyższej harmonii pomiędzy koniem a człowiekiem.

Wszystkich sześć części „Zasad jazdy konnej" uznawanych jest za wyznacznik standardów i podstawowej wiedzy na temat klasycznego wyszkolenia koni, a także jazdy konnej, powożenia i woltyżerki. Zawierają one najważniejsze informacje dotyczące wszystkich obszarów utrzymania i szkolenia koni, (na język polski przetłumaczono: cz. 1 „Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia", cz. 2 „Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia", cz. 3 „Lonżowanie" - przyp. WP)

 

Książka Zasady jazdy konnej. Część 2 - specjalistyczne wyszkolenie jeźdźca i konia stanowi zbiór najważniejszych reguł dotyczących dalszego szkolenia jeźdźców i koni w dyscyplinach ujeżdżenia, skoków i WKKW. Podstawowe zasady klasycznego, wszechstronnego wyszkolenia jeźdźca i konia opisano w pierwszej części serii zatytułowanej: Zasady jazdy konnej, część 7 - podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia. Niniejsza pozycja stanowi czternaste już, w znacznym stopniu zmienione wydanie drugiego tomu Zasad jazdy konnej, w którym jeszcze dokładniej niż w poprzednich edycjach omówiono szczegółowy przebieg zaawansowanego szkolenia zawodników w wymienionych wyżej dyscyplinach. Wszystkie zawarte tu uwagi i wskazówki po-chodzą od doświadczonych trenerów jeździectwa i zostały stworzone „przez praktyków - dla praktyków". Książka łączy sprawdzoną od pokoleń wiedzę z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia i dobrostanu koni, z uwzględnieniem standardów etycznego postępowania oraz zasad klasycznej szkoły jazdy.

Nowością w tym wydaniu są rozszerzone informacje z zakresu teorii uczenia się, które pozwalają lepiej zrozumieć proces nauki u koni, a także elementy teorii sportu i treningu, niezbędne dla całościowego zrozumienia i zapewnienia skuteczności szkolenia. Tylko takie podejście pozwala pogodzić trening sportowy z troską o dobro konia.

Nadrzędnym celem szkolenia jeździeckiego jest osiągnięcie harmonii i wzajemnego zaufania pomiędzy jeźdźcem a koniem, niezależnie od uprawianej dyscypliny i poziomu zaawansowania. Niniejszy podręcznik zajmuje szczególne miejsce wśród pozostałych części Zasad jazdy konnej i powinien stale towarzyszyć wszystkim trenerom, instruktorom i sędziom jeździectwa, którym bliska jest idea merytorycznie poprawnego, specjalistycznego wyszkolenia jeźdźców i koni, prowadzonego z poszanowaniem zasad etyki i dobra konia.

 

Spis treści

PRZEDMOWA                        

RODZIAŁ 1 UWAGI OGÓLNE

Sport wyczynowy a etyka jeździecka

Proces uczenia się u koni w kontekście sportu jeździeckiego

Pielęgnacja, chów i użytkowanie koni sportowych

ROZDZIAŁ 2 UJEŻDŻENIE

Podstawowe zasady szkolenia ujeźdżeniowego

Cechy jeźdźca

Znaczenie dosiadu ujeżdżeniowego

Predyspozycje konia

Specyfika wyposażenia

Warunki treningowe

Elementy teorii sportu w treningu koni ujeżdżeniowych

Podstawowe zasady zaawansowanego szkolenia ujeżdżeniowego

Dalsza praca nad zgięciem

Dalszy rozwój siły pchającej i nośnej

Zaawansowane figury ujeżdżeniowe

Przejścia i dodania

Piruet w stępie

Huśtawka

Chody boczne

Ćwiczenia wstępne

Łopatka do wewnątrz

Trawers i renwers

Ciąg

Lotna zmiana nogi

Serie lotnych zmian nogi

Piruety w galopie

Piaff

Pasaż

Praca w ręku

Rozwiązywanie problemów szkoleniowych

Uczestnictwo w zawodach

Uwagi końcowe

ROZDZIAŁ 3 SKOKI PRZEZ PRZESZKODY

Podstawowe zasady szkolenia skokowego

Cechy jeźdźca

Znaczenie prawidłowego dosiadu

Predyspozycje konia

Specyfika wyposażenia

Warunki treningowe

Zasady szkolenia

Uwagi ogólne

Procesy szkoleniowe

Podstawy ujeżdżemowe

Elementy teorii sportu w treningu konia skokowego

Cele szkoleniowe i struktura treningów

Założenia wstępne

Praca na koziołkach

Gimnastyka skokowa

Pojedyncze przeszkody

Budowa pojedynczych przeszkód

Fazy skoku, dystans odskoku i lądowania

Najazdy i pokonywanie pojedynczych przeszkód

Szeregi i linie przeszkód          

Szeregi

Linie przeszkód

Jazda parkurowa

Rozwiązywanie problemów szkoleniowych

Uczestnictwo w zawodach

Plan startowy

Przejazdy konkursowe

Uwagi   końcowe

ROZDZIAŁ 4 WKKW

Uwagi wstępne

Cechy jeźdźca

Znaczenie optymalnego dosiadu terenowego

Predyspozycje konia

Specyfika wyposażenia

Plan szkoleniowy i treningowy  

Długofalowe planowanie kariery sportowej konia WKKW

Plan roczny

Plan tygodniowy

Cele i treści szkoleniowe

Ramowe warunki treningowe

Trening kondycyjny

Kondycja podstawowa

Intensywny trening wytrzymałościowy (trening w galopie)

Zasady treningu

Trening ujeżdżeniowy

Trening skokowy

Trening w terenie

Uczestnictwo w zawodach WKKW

Przygotowanie do zawodów

Przebieg długich zawodów WKKW

Oglądanie trasy krosu

Przeglądy weterynaryjne

Próba ujeżdzeniowa

Próba terenowa

Próba skokowa

Uwagi końcowe

Wykaz literatury

Kodeks postępowania zgodnego z dobrem konia

Zasady etycznego postępowania w sporcie jeździeckim

ZAŁĄCZNIK-Obserwacja konia i jeźdźca

INDEKS