Zasady jazdy konnej część 3 Lonżowanie
- Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
-
Dostępność:
Wysyłka w 12 godzin
- Autor: praca zbiorowa
- Wydawca, rok wydania: Akademia Jeździecka, 2022
- Liczba stron : 208
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-940171-9-4
- egz.
- 77,00 zł
Trzecia część zasad jazdy konnej poświęcona jest lonżowaniu, podstawowe zasady pracy z końmi na pojedynczej i podwójnej lonży.
W zestawie kupisz taniej
„Zasady jazdy konnej" uznawane są za wyznacznik standardów i podstawowej wiedzy na temat klasycznego wyszkolenia koni, a także jazdy konnej, powożenia i woltyżerki. Zawierają one najważniejsze informacje dotyczące wszystkich obszarów utrzymania i szkolenia koni.
Zasady jazdy konnej zostały po raz pierwszy wydane prawie 60 lat temu. Od tamtej pory ukazały się w wielu wydaniach obejmujących ponad 500 tysięcy egzemplarzy i przetłumaczonych na 15 języków.
Wszystkich sześć części podręcznika uważanych jest za wyznacznik standardów i podstawowej wiedzy na temat utrzymania i szkolenia koni, a także jazdy konnej, powożenia i woltyżerki. Treść podręczników została zaaprobowana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) (na język polski przetłumaczono: cz. 1 Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia, cz. 2 Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia, cz. 3 Lonżowanie - przyp. WP).
Niniejsze wydanie zasad lonżowania przeszło gruntowną przemianę, zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym, przy uwzględnieniu nowoczesnych metod hodowli oraz teorii sportu. Dzięki temu znany od dziesięcioleci podręcznik nabrał całkiem nowych kształtów.
W obszerny sposób omówiono cechy koni oraz ich naturalne instynkty będące podstawą porozumienia i komunikacji pomiędzy lonżującym a koniem.
System wyszkolenia konia uzupełniono o najnowszą wiedzę z zakresu teorii treningu i ruchu. Jednocześnie prezentowane zasady mają być z założenia bliskie praktyce i przydatne dla zainteresowanego czytelnika, niezależnie od tego, czy chce on wykorzystać lonżowanie do celów rekreacyjnych, czy też w ramach urozmaicenia w treningu konia sportowego.
W porównaniu do poprzedniego wydania większy nacisk położono na całokształt interakcji między koniem a lonżującym. Więcej miejsca poświęcono też niektórym zagadnieniom, takim jak komunikacja niewerbalna oraz praca z ziemi. Najważniejszym celem jest harmonijna współpraca.
Zasady jazdy konnej to zbiór cennych reguł wyznaczających kierunek szkolenia lonżujących i koni, przydatnych dla wszystkich osób zajmujących się lonżowaniem, instruktorów, trenerów, a także sędziów oraz zawodników jeździectwa.
Celem podręcznika jest przekazanie zarówno początkującym, jak i zaawansowanym lonżującym praktycznych, uporządkowanych informacji na temat prawidłowej pracy z końmi na lonży w duchu dbałości o dobro konia.
Niniejsze wydanie przeszło gruntowną przemianę, zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym, i odwołuje się nie tylko do sprawdzonych zasad i metod szkoleniowych, ale również najnowszych nurtów w tej dziedzinie.
W obszerny sposób omówiono właściwości koni oraz ich naturalne instynkty będące podstawą porozumienia i komunikacji pomiędzy lonżującym a koniem. Systematykę szkolenia zarówno konia, jak i lonżującego oparto na aktualnej wiedzy z zakresu teorii treningu i ruchu.
Nowością są objaśnienia dotyczące pracy z ziemi, stanowiącej przygotowanie oraz wartościowe uzupełnienie pracy na lonży, a także osobny rozdział na temat przygotowania do lonżowania. Po raz pierwszy uwzględniono też mowę ciała jako jedną z istotnych pomocy lonżującego, obok pomocy lonży, bata i głosu.
W porównaniu do poprzedniego wydania większy nacisk położono na całokształt interakcji między koniem a lonżującym. Najważniejszym celem jest harmonijna współpraca.
ROZDZIAŁ 1 Uwagi ogólne. Koń – lonżujący - szkoleniowiec - ośrodek szkoleniowy
ROZDZIAŁ 2 Wyposażenie lonżującego i konia
ROZDZIAŁ 3 Przygotowanie do lonżowania
ROZDZIAŁ 4 Komunikacja i stosowanie pomocy
ROZDZIAŁ 5 Struktura jednostki szkoleniowej
ROZDZIAŁ 6 Chody podstawowe
ROZDZIAŁ 7 Zasady lonżowania
ROZDZIAŁ 8 Szkolenie konia na lonży
ROZDZIAŁ 9 Szkolenie dosiadu jeźdźca na lonży
ROZDZIAŁ 10 Praca na podwójnej lonży